reklama

Jabloneckého referenda se zúčastnilo 40 procent lidí

13. 1. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Pro zrušení výherních automatů hlasovalo v Jablonci nad Nisou 88 procent účastníků referenda. Do hlasování se zapojilo 40 procent lidí. Kasina ale zůstanou. Jablonec nad Nisou se tak stane největším městem v České republice, kde si sami občané prosadili regulaci hazardu. Společně s 1. kolem prezidentské volby se zde konalo referendum o zákazu jeho nejtvrdší formy - hracích automatů. S formulací referendové otázky, jejíž znění veřejnost pro nesrozumitelnost kritizuje, pomohla organizátorům referenda organizace Transparency International.
Jabloneckého referenda se zúčastnilo 40 procent lidí
ilustrační foto

 Petici za vyhlášení referenda podepsalo více než 3800 občanů. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 % oprávněných osob. Nedosažení dostatečné účasti hlasujících je nejčastějším důvodem neúspěchu referend.

 „Problematika hazardu je ožehavým tématem v obcích po celé České republice. Její řešení prostřednictvím místního referenda považujeme za spravedlivou a demokratickou cestu, proto jsme se rozhodli jeho organizátorům v Jablonci podat pomocnou ruku,“ vysvětlila právnička organizace Transparency International Sylvie Kloboučková.

 Tady je výsledek spolupráce vyhlašovatelů jabloneckého referenda a TI, otázka: „Souhlasíte s tím, aby město Jablonec nad Nisou, z důvodu ochrany veřejného pořádku a zvýšení bezpečnosti ve městě, učinilo veškeré možné kroky ve své samostatné působnosti k bezodkladnému zamezení provozu výherních hracích přístrojů, interaktivních videoloterních terminálů, centrálních a lokálních loterních systémů a dalších loterií uvedených v § 2 písm. e), g), j), l), m) bod 2 a n) a § 50 odst. 3 zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a totalizátorových her a technických her uvedených v § 3 odst. 2 písm. c) a e) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách?“

A jaká je situace přímo v Jablonci po prvním dnu referenda? O budoucnosti výherních automatů rozhodují současně s prvním kolem prezidentských voleb obyvatelé v Jablonci nad Nisou. I když ale budou lidé hlasovat pro jejich zrušení, konec hazardu ve městě to znamenat nebude, kasina totiž zůstanou. Zájem o referendum je menší než o prezidentské volby, zjistila v první den volby ČTK. Třeba v jednom z okrsků na sídlišti Šumava měli dvě hodiny po otevření volebních místností v prezidentských volbách účast už přes 24 procent, v referendu ale jen něco přes 12 procent.

"Rozhodně jsem pro zákaz výherních automatů, protože to kazí lidi," řekla ČTK starší žena, která dnes odpoledne hlasovala v jednom z pěti okrsků na sídlišti Mšeno. Další žena poznamenala, že je rovněž pro zákaz automatů, i když si myslí, že nic nevyřeší. "Lidé budou jezdit hrát jinam, měl by to zakázat stát," řekla ČTK. Někteří lidé si stěžovali na příliš složitou otázku. "Četla jsem to několikrát a nejsem si jistá, jestli jsem to pochopila," postěžovala si starší žena.

 

V referendu jde jen o výherní automaty, živá hra a další druhy hazardních her v kasinech mají zůstat zachovány. Dvě třetiny hazardních hráčů v zemi tvoří podle vyhlašovatelů referenda lidé závislí na výherních automatech. Podle údajů přípravného výboru je v kasinech v Jablonci zhruba 400 automatů a lidé v Jablonci ročně prohrají při hazardu až 100 milionů korun. Ještě před třemi lety Změna trvala na úplném zrušení hazardu ve městě, zastupitelé ale tehdy vyhlášení referenda nepodpořili.

 

 

lo s využitím TZ TI, čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
12. 1. 2018 10:43
jj
Ty se teda vycajchnovali. Jsem zvědav kolik lidí se v jablonci zúčastní, když už byl použit termín voleb prezidentských
12. 1. 2018 10:43
LOL
Vidím že TI dělá komunální politiku. To je špatně
12. 1. 2018 12:22
aha
umelci
12. 1. 2018 14:02
Regnátor
Existují i daleko validnější metody zjišťování, co třeba statistika nebo marketing či sociologická šetření? Zastupitelé se zříkají odpovědnosti, proto rozhodují o referendu. Poté se bude hlasovat o primátorovi a nových zastupitelích a pak vzápětí o hejtmanovi, pak o krajských zastupitelích a senátorech. Budem chodit k volbám, protože lidé, které volíme jsou neschopní rozhodovat? Takové zastupitele nechci. Rozhodnutí musí být taková, aby odpovídala zákonům a nikoliv malým skupinám, které sai korupcí a mediálním vlivem získají vliv a pro sebe výhody.
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).