reklama

Zimní příběhy mají mnoho podob, třeba Krakonoš teď sedí na náměstí bez kalhot

19. 1. 2019
INVENTURA: Téma sníh a mráz v zimě ustoupilo v polovině ledna lehce do pozadí a otevřel se prostor i pro jiné události. Například na jilemnickém náměstí už zase panuje Krakonoš. Letos bez kalhot a bez kabátu. Kraj tento týden rozděloval miliony ze zvýšených daňových příjmů a vedení Liberce se postupně dostává do tempa. Uvádí do reálu některé novinky. Nijak kontroverzní, snad i užitečné, ale jen do chvíle, než je okusíte na vlastní kůži.
Zimní příběhy mají mnoho podob, třeba Krakonoš teď sedí na náměstí bez kalhot
Foto z Jilemnice: Artur Irma

Liberec například začne odtahovat auta, která blokují svoz odpadu nebo údržbu silnic, hlavně na sídlištích. Motoristy ale budou před odtahem nejprve varovat samolepky. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) vnímají zástupci města samolepky jako vstřícný krok. Motoristy budou nálepky umístěné na předním skle před odtahem varovat den předem a mají tak dost času vozidlo přeparkovat, uvedl. Majitelé aut, kteří se zrovna nevyskytují doma a čelní sklo si zkontrolovat nemohou, by tudíž měli pečlivě vážit, kam vozidlo postaví. A ti ostatní řešit, kam jej přeparkují. Obávám se, že zejména na sídlištích není kam.

Faktem je, že popelářská auta a vozy údržby na sídlištích soustavně bojují s nedostatkem místa. Ke kontejnerům nelze přes parkující vozidla projet. To je bolest dlouhodobá, těžko řešitelná. Nikdo u popelnic neparkuje z plezíru nebo z lenosti, ale proto, že nikde jinde místo nenašel. Teď si to ale bude muset rozmyslet a poohlédnout se, ve vlastním zájmu, jinde. Pokud řidiči nebudou dbát informací z varovné samolepky, zaplatí po "přemístění" vozidla kromě poplatku za odtah ještě pokutu až do výše 2000 Kč, varoval ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík.

Také jsem kdysi bydlela na sídlišti, takže vím, jak na tom s parkovacími místy jsou. Nebyla ani v době, kdy rodina vlastnila v lepším případě jedno auto. Aut dramaticky přibylo, míst na parkování ne. A když se někde náhodou vyskytne větší plocha, kam lidé z paneláků mohou auto postavit, hned ji hbitě zaberou kamiony s návěsy, které neznámo proč parkují zřejmě poblíž místa bydliště šoféra. Známe to z jabloneckého Mšena, kde jsou nákladní soupravy na ploše poblíž sportovního areálu nasáčkovány ve třech řadách, z libereckých Pavlovic, kde tiráky parkují například na silnici nad Kauflandem nebo z Vesce, kde spolehlivě zaberou každé volné místo.

Takže, upozorňovací samolepky OK, ale až ve chvíli, kdy bude auta tam žijících obyvatel kam dávat. Což v současných sídlištních reáliích znamená totéž, co nikdy. A ještě by mě zajímalo, jak se auto odtahové služby dostane tam, kam nemohou zajet obdobně velká auta popelářů či silničářů...

Kraj začal rozdělovat vyšší daňové příjmy, jež mu loni natekly do rozpočtu. Chvályhodné je, že většinu financí směřuje do opravy silnic, které spolykají jakékoliv množství erárních peněz. Kraji se oproti původnímu rozpočtu podařilo získat navíc bezmála 354 milionů korun, z nich největší část, 224,5 milionu, půjde právě do komunikací. Konkrétně do údržby a rekonstrukcí krajských silnic druhé a třetí třídy a do projektové přípravy.

Vedle dopravy směřuje nejvíc peněz do oblasti školství, mládeže a tělovýchovy. Dostal dalších 34,6 milionu korun. Peníze jsou mimo jiné určeny na částečnou rekonstrukci liberecké textilní průmyslovky. Do zdravotnictví půjde 21 milionů, z toho 15 milionů je určeno na podporu páteřních nemocnic a šest milionů na rekonstrukci a dostavbu základny letecké záchranné služby v Liberci. Přes 19 milionů získal na investice resort sociálních věcí a téměř 18,5 milionu půjde do oblasti kultury a cestovního ruchu.

Liberecký kraj rozdělí 4,3 milionu na obnovu šesti ohrožených památek. Nejvíc peněz směřuje do oprav poutního areálu Kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici na Českolipsku, který je od roku 2017 národní kulturní památkou. Nemalou částkou přispěje letos kraj také na obnovu zámku Vartemberk ve Stráži pod Ralskem nebo na záchranu kostela Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pro Smrkem.

Připomeňme, že pro rok 2018 schválilo krajské zastupitelstvo přebytkový rozpočet s příjmy 3,133 miliardy korun, výdaje měly být o 97 milionů nižší. Podle předběžných informací ale nakonec příjmy přesáhly 9,848 miliardy korun. Je to především díky dotacím pro školství a sociální služby a také díky evropským a státním dotacím. Daňové příjmy dosáhly téměř 3,32 miliardy korun a byly o téměř 12 procent vyšší, než se původně počítalo.

Řečeno s klasikem – když se daří, tak se daří. Hlavně, že se peníze v éře příznivého ekonomického cyklu pustě neprojídají, jak je aktuálně zvykem na celostátní úrovni.

Největší města v kraji mají nejvyšší čas představit návrhy svých rozpočtů, zatím hospodaří v provizoriu, protože noví šéfové radnic nechtěli schvalovat rozpočtové dokumenty, jež odrážely priority minulých vedení měst. Také se potřebovali zorientovat. Většinou se rozpočty mají na stůl zastupitelů dostat na únorových jednáních zastupitelstev. Jako první návrh svého rozpočtu zveřejnila Česká Lípa. Zde plánují pro letošní rok investiční akce za více než 300 milionů korun, což je bezmála třetina rozpočtu.

V Liberci se pilně mapuje stav majetku, exkurse střídá exkursi a nová rada shromažďuje potřebné informace. Mediálně vděčná byla pracovní návštěva v léta zavřené budově bývalého Skloexportu, kam se vedení města vypravilo tento týden. Nynější vlastník – finanční správa – se chce stále ještě výstavního domu pod nádražím zbavit. Buď ho prodá městu, nebo ho dá do dražby.

Liberec vážně uvažuje, že prodá kraji nemovitosti v lokalitě autobusového nádraží, protože uzel pro meziměstskou dopravu provozovat nebude a nechce. To je role krajské samosprávy, která by dostala šanci konečně funkčně propojit vlakové nádraží s terminálem pro autobusovou dopravu. Město chce prodávat za cenu, za kterou loni za dost pohnutých okolností kupovalo od soukromníka. Samozřejmě se ozval povyk z opozičních řad, neboť právě tady plánoval výstavbu pomníku svých (ne)schopností tehdejší rozvojový náměstek ze Změny. Zůstalo ale jen u toho nákupu za 23,5 milionu a smělých plánů. Skutek jako obvykle utek a zhmotnil se jen v další podivné dědictví.

V končícím týdnu policie zveřejnila dva "bakalářské" příběhy. První pojednával o kocourovi, který svému páníčkovi během jízdy pomohl s autem na střechu ZDE, druhý o zpackané loupeži trezoru s milionem korun uvnitř ZDE. Zloději se tučného lupu oné noci sice zmocnili, pak se s ním ale nechtěli vláčet sněhem... Zůstal ležet poblíž místa činu v zasněženém Harrachově. Příběhy jako stvořené pro krkonošskou obdobu strážmistra Topinky.

Ještěd na víkend hlásí otevření celého areálu, což se naposledy povedlo v předminulé sezoně. K dispozici tak bude přes devět kilometrů tratí. Rozjedou se Pláně i Slalomák. Račte si vybrat.

Hezký zimní víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
19. 1. 2019 07:33
LOL
K našim popelnicím žádná odtahovka nezajede, to by museli odtíhnout všechny auta, co stojí cestou.
19. 1. 2019 07:39
?
V článku mi chybí, kdo bude ty samolepky lepit. Měšťáci?
19. 1. 2019 11:01
Michal
Kdo jiny, namestek Solc asi ne
19. 1. 2019 08:03
gogo
snad odtáhnout
19. 1. 2019 07:34
Kamil
S melounem bych po Krkonoších běhal jako kamzík.
19. 1. 2019 13:47
jj
Než byste padnul
19. 1. 2019 08:50
Vaclav
S tema kamionama na sidlistich mate pravdu. Maj to tezky, ale nemaj tam co delat. Pro sidliste byl mel platit zakaz vjezdu s vyjimkou zasobovani do marketu, na parkovistich bez vyjimek. Situaci ve Msene znam, je to drzost.
19. 1. 2019 11:04
vo to go
Oni tam nestoji ze tam nekde sofer bydli ale protoze nemaj jde jinde. Stejne jako nemaj kde a jak shodit snih z plachty a pritom ze zakona musi.

19. 1. 2019 10:55
dupro
Kraj odkoupí i ty Korytářem za přemrštěnou cenu zakoupené mobilní buňky? To by bylo na trestní oznámení, pokud mu dosud nečelí sám Korytář.
19. 1. 2019 18:17
lol
Na stavebni bunky uplatneni najde.
19. 1. 2019 11:24
novak
S trezorem to je pecka. Ma krakonos trenky?
19. 1. 2019 13:48
jj
spalil mu je už v létě zeman a jeho parta
19. 1. 2019 18:16
novak
Vtipnejsi vyhrava.
21. 1. 2019 19:34
Fakt
To jste me pobavil
20. 1. 2019 18:33
?
proč není ten obnažený Krakonoš vidět na fotce?
20. 1. 2019 18:32
Bludný kruh
Samolepky dobrý nápad, ale máte pravdu, že se s autem dá jenom odjet, třeba do práce, do centra. To je slabina, protože tam taky nezaparkujete.Jedině nemít auto, to pak neřešíte nic.
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlašují Hejnice 1. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).