reklama

Zdálo se, že postačí hrnec, voda a sekyrka. Ingrediencí i financí ale postupně přibývá

8. 8. 2018
E-mailové schránky libereckých zastupitelů se plní stížnostmi občanů, kterým dění na Lesním koupališti, ztřeštěnému evergreenu letošního léta, není zrovna po chuti. Za své tak berou proklamace Jana Korytáře (ZPL), který si projekt obnovy areálu doslova přivlastnil, byť je komplet hrazen z rozpočtu města. Korytář veřejnost soustavně bombarduje historkami o stovkách až tisících spokojených, ne-li okouzlených uživatelů denně. Jakoby neznal rčení, že k historce se člověk musí protrpět.
Zdálo se, že postačí hrnec, voda a sekyrka. Ingrediencí i financí ale postupně přibývá
archivní foto

Nedokáži si představit například 899. návštěvníka, jenž se dostaví na Lesák, a spokojeně se nacpe na chřadnoucí trávník, mezi davy ostatních již ležících uživatelů. Deka na dece, hlava na hlavě. U vodní plochy s parametry brouzdaliště, nikoliv koupaliště. To lidé na vstup do nepříliš kvalitní vody stojí frontu? Kontroluje vůbec hygiena stav vody? Taková informace na stránkách KHL Liberec soustavně chybí.

Na veřejnost se ale dostane jen zlomek stížností, které na radnici kvůli soustavně propíranému koupališti – vlastně, oficiálně nekoupališti, chodí. Vrchol ledovce.

Například:

Vážení zastupitelé, bydlím v ulici U koupaliště a obnovení Lesního koupaliště jsem uvítala. Pokud byla otevřená vrátka, bylo velmi příjemné si ráno před odchodem do práce zaplavat. Bohužel je nyní zamčeno a v ranních hodinách je areál nepřístupný. Je to škoda, před šestou hodinou nás tam chodilo víc a nevím čemu bychom brzkým koupáním uškodili. Přehrada v Liberci a Jablonci taky není oplocená, tak proč zrovna zde ploty? Prosím o zvážení odstranění plotů nebo alespoň o nezamykání.

Dalším problémem je nedostatek vody. Desítky cisteren nezvednou příliš hladinu, naopak zatíží městský rozpočet. Túrování cisteren opravdu do lesa nepatří. Sucho má jistě závažnější dopady, než je nevyužitelné koupaliště. Překvapuje mě neekologický a neekonomický přístup bez dlouhodobější koncepce. Prosím o zvážení zastavení tohoto nesmyslu.

Děkuji, s pozdravem IG (redakce jméno zná, ale nevyžádala si souhlas s jeho zveřejněním. Jméno autorky ale není podstatné, jde o věcnou stránku dopisu).

Nebo:

Dobrý den, zastupitelé města Liberce, v letošním suchém létě se v různých koutech republiky i v našem regionu potýkáme s nedostatkem vody a řešíme krizové scénáře pro hospodaření s vodou dnes i do budoucna. Na tomto pozadí se již několik dní v oblasti zrekonstruovaného Lesního koupaliště odehrává bizarní tragikomedie. Již několik dní sem denně nepřetržitě zajíždějí cisterny s vodou a krmí jí poloprázdnou bazénovou vanu...

Je to z několika důvodů nehorázný počin, kterému nelze jen mlčky přihlížet.

 Oblast kolem Lesního koupaliště je osvěžující, protože se nachází v lese, který naštěstí poskytuje dnes tak potřebný stín. Věřím, že v době sucha lidé pochopí, když bude koupaliště bez vody. Stejně sem nechodí všichni kvůli koupání, ale i právě kvůli osvěžujícímu lesu (kde bohužel i v neděli už před sedmou hodinou ranní pro všechny začíná "cisternový koncert").

 Já ovšem nemohu pochopit, proč se několik dní několik řidičů od rána do odpoledních hodin honí po městě a převáží vodu právě do tohoto místa. Platí se řidiči, platí se nafta, platí se voda (?)... Produkuje se hluk, protože všude cisterna s nastartovaným motorem buď čerpá, nebo vypouští hadicí (a to poměrně úzkou, takže dlouho) vodu.

V koupališti přibývá postupně trochu vody. Pár nadšených neuvědomělých plavců a ten, kdo tuto aktivitu vymyslel, mají možná radost. Všichni, kdo se koupat nemusí, radost nemají. Věřte, že je to většina - ti, kdo se v lese jen procházejí, u koupaliště jen posedávají nebo v okolí bydlí. A pak si klepou na čelo všichni, kdo se o tom dozvědí.

 Zkuste si ještě jednou vyslovit to, co se tu děje: "Cisternami se do Lesního koupaliště zaváží každý den voda."

 Jistě se liší názory na to, zda a jak mělo být Lesní koupaliště rekonstruováno. Tuto otázku zde otvírat nechci. Považuji však za minimálně varovné, když se projekt stává jakousi "sekyrkovou polévkou" (dovolte mi to přirovnání z české pohádky). Ze začátku se zdá, že stačí jen hrnec, voda a sekyrka, ale postupně "ingrediencí" přibývá. Přibývá tedy i financí, které se do této polévky investují.

 Je dobré, že v lese nestraší zchátralé koupaliště a plot jak z druhé světové války. Ale upřímně si myslím, že další finance by měly směřovat do důležitějších a smysluplnějších projektů. Už vůbec by se nemělo mrhat veřejnými financemi na naprosto neekologické (i neekonomické) převážení vody. Jsou místa, kde je jí potřeba více.

 Pokud tedy nemá tento projekt definitivně dostat nálepku předvolebního projektu jisté strany, jak se i v médiích zmiňuje, zapojme všichni selský rozum, a hlavně nalezněme v sobě trochu pokory (či odvahy) k tomu připustit, že letos je prostě vody nedostatek.

 Chtěla jsem tedy požádat o zastavení zavážení vody do Lesního koupaliště (možná v ZOO nebo v Botanické zahradě či v jakémkoli parku ve městě bude voda vítaná více).

S přáním hezkých letních dní, LN (viz. poznámka u prvního zveřejněného dopisu).

A co na to Jan Korytář?

Paní LN odpověděl: Ano, voda je pitná, z Harcovského potoka již vodu nelze brát.  Jde o upravenou vodu z Jizerských hor, ze které po napuštění vyprchá chlor a jde pak o zcela běžnou vodu.  Pitná voda se používá i v dalších koupalištích – Vápenka, Sluníčko nebo pravděpodobně všech soukromých bazénech, jejichž objem bude v součtu pravděpodobně větší, než je objem samotného Lesního koupaliště. Předpokládáme, že během několika dní bude voda doplněna tak, aby již nebylo nutné cisterny v tomto množství objednávat.

Navážení vody cisternami by mělo být v dohledné době ukončeno, pokud se nestane nic neočekávaného, nejspíše v řádu několika málo dní… Konec citací z korespondence.

Operování Vápenkou a Sluníčkem, oficiálními koupališti se všemi povinnostmi pod sankcemi, je od Korytáře laciná podpásovka. Lesní koupaliště oficiálním koupalištěm není, tudíž se na něj mnoho opatření nevztahuje. I když…

Senátor Michael Canov (SLK) v neděli do naší diskuse napsal: I všechna přírodní koupaliště spadají pod § 6 a § 6a) zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Statutární město ho tak provozuje (rekonstrukce za 8 mil., plot, otevírací doba, provozní a návštěvní řád, dovážení vody za 300 tis. Kč) protizákonně. Jedná se tak ze strany Statutárního města Liberce o naprosto neuvěřitelné jednání, které nemá nikde žádnou obdobu. Náměstek Korytář se osobně se smetákem snaží vydrhnout špinavé dno, rada schvaluje dovážení vody a ostatní v čele s primátorem směrem k hygieně mlčí, nikdo nic hygieně nehlásí a hygiena tak nic nekontroluje.

Vše tudíž nelze shrnout jinak, než že Jan Korytář vyrobil z Lesního koupaliště, té oázy klidu za městem, kde se naše generace učila k maturitě a kam chodila za školu, pěkně nechutný guláš. Vlastně hutnou sekyrkovou polévku, jak popsala paní LN. Problém střídá problém, aféra aféru. Náměstek Korytář si ale soustavně myslí, jak lidu jemu nakloněnému svými klauniádami a amatérismem prospěl a jak to všem svým kritikům nandal.

Řečeno s klasikem: Je to marný, je to marný, je to… víte co.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
7. 8. 2018 14:08
můj názor
Všichni se asi shodnou že je dobře že se Lesák opravil za peníze města alespoň do této podoby. Kdyby si z toho Mr. Korytář neudělal VÝHRADNĚ osobní zásluhu (musel přece za 100 tisíc měsíčně pro Liberec alespoň něco málo odpracovat, ne?) a nezneužil LK pro kampaň, bylo by mu odpuštěno i to, že tam není voda. Když není nikde, zázračné to koupaliště není. On to ale zase posr.l svým narcismem a ješitností. Je to psychouš, hoďte na něj síť.
8. 8. 2018 09:20
GP
Uz prej na nej ceka jeho vyzkousena polstrovana cela u ml. Boleslavi
7. 8. 2018 14:19
Koudelka
stotisíc občanů, sto tisíc názorů
7. 8. 2018 19:51
Jarin
Proto ten statutaruv nemuze byt spravny. Kdyz ma tisic priznivcu svych zvetstev tak 99 tisic ne.
7. 8. 2018 14:22
jj
Víme co.
7. 8. 2018 14:31
Jozef
Na dve veci. V tomhle hicu je plno vsude, netreba z toho delat vzor schopnosti jednoho namestka co ma k dispozici zazemi cele radnice a servis prispevkovych organizaci.
7. 8. 2018 15:35
Jozef
Vzdyt i lidi si z toho delaji legraci. Sekyrkova polevka, gulas, koncert cisteren atd. Kocourkov hadr.
7. 8. 2018 16:32
Olda
Jen nechápu nečinnost KHS . Je zde evidentně provozováno přírodní koupaliště orotizákonným způsobem a KHS dělá mrtvého brouka.
7. 8. 2018 19:49
Lol
Stezovatelky maji pravdu
8. 8. 2018 06:42
gor
Zákony platí pro všechny. Ale pro některé nejspíš nikoliv. Neříkala Změna před pár lety něco v tom smyslu, že špatné zákony se dodržovat nemusí ? A třeba je zákon či předpis o provozování koupališť také takový - špatný.
8. 8. 2018 07:35
...
Jedno v této, ale i v ostatních dizkuzích, týkajících se aktivit Jana Zlatoústého, namátkou : neuvěřitelně amatérská Změnařská aktivita týkající se zástavby a revitalizace Papírového náměstí, odkoupení takřka nepoužitelných pozemků terminálu ČSAD a v neposlední řadě revitalizace Lesáku, nezaznělo. PROČ JE JEŠTĚ KORYTÁŘ VE SVÉ FUNKCI ? Je přímo do očí bijící, že si tento " omen nomen " udělal z radnice dojnou krávu !
8. 8. 2018 07:44
Olda
Dojnou krávu asi ne. Spíše se radnice stala hračkou v rukách šílence
8. 8. 2018 08:19
dupro
Ptám se, kdy udá Korytář sám sebe? A že by měl hned několik témat.
8. 8. 2018 09:18
Pal
Vlezdoprd.lni komentar jaky je korytar genius hledejte jinde. Pritom je to parazit na cizich myslenkach. Rika se tomu zoufalec.
8. 8. 2018 13:21
holič
nad Korytářem jsem už dávno zlomil hůl, ale právník chemik Canov mě překvapil, od chvíle, kdy získal teplý post v Senátu o něm nebylo vidu ani slechu a nyní se probral
8. 8. 2018 21:23
Lenka
Tak to se pletete, o Canovi je slyšet docela dost.
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).