reklama

SLK se pokusí obnovit jednání o čtyřkoalici, mělo by jít o argumenty, už ne o emoce

15. 10. 2018
TO VÍKEND DAL: Otázka, kdo bude mít v letech 2018 - 2022 klíče od liberecké radnice, není ani po víkendu zodpovězena. Povolební vyjednávání jsou týden po komunálních volbách na úplném začátku. ČTK uvedla, že v krajském městě se vítězní Starostové pro Liberecký kraj pokusí obnovit jednání o čtyřkoalici. Agentuře to po nedělním jednání starostů řekl jejich lídr Jaroslav Zámečník. Starostové s tímto návrhem znovu osloví ANO, ODS a Liberec otevřený Lidem (LOL). Taková koalice by v zastupitelstvu měla většinu 33 mandátů z 39. V opozici by skončila jen Změna pro Liberec, která byla v minulém období členem vládnoucí koalice.
SLK se pokusí obnovit jednání o čtyřkoalici, mělo by jít o argumenty, už ne o emoce
Ilustrační foto: Mad

"Pořád trváme na tom, aby spolupráce byla co nejširší a chceme se znovu pokusit vyjednat čtyřkoalici," uvedl Zámečník. Podle něj sice tuto variantu od začátku prosazovali, nikdy ale o ní nejednali s vyjednávacími týmy dalších stran.

ODS a LOL totiž od začátku vzájemnou spolupráci vylučovali, podle Zámečníka se je ale pokusí přesvědčit ke kompromisu. Spolupráci s ODS v minulém týnu odmítlo i ANO, jako jeden z důvodů uvedlo, že občanští demokraté v Brně obešli v komunálních volbách vítězné ANO. "Myslíme si, že po týdnu by to mohlo být pro naše partnery v něčem jiné. Je možné, že některé emoce, které po volbách vzplanuly, se uklidnily a na stůl mohou jít argumenty," uvedl Zámečník.

Brno nebylo jediné, kde se na koalici dohodly další strany bez vítězů. ANO takto například obešlo vítěznou ODS v Jablonci nad Nisou. Jednání o vzniku čtyřkoalice chtějí starostové s vyjednávacími týmy dalších stran zahájit v úterý. Žádná ze stran se k obnově původního návrhu dosud nevyjádřila a určitě bude zajímavé sledovat jejich postoj, zvlášť v situaci, kdy se ODS, LOL a ANO vylučují navzájem. Stopku si zatím nevystavily jen ANO a LOL.

V Liberci uspělo pět z 12 kandidátek. Starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. ODS bude mít čtyři zastupitele a dva LOL. Tento týden ztroskotala jednání o trojkoalici vítězných starostů s ANO a ODS.

Ve Frýdlantě pokračuje Dan Ramzer (ODS) s inovovanou koalicí

Jasno už mají ve Frýdlantu. Už má koalici a starostou zůstane Dan Ramzer z ODS. Následující čtyři roky tu bude vládnout obdobná sestava jako v uplynulých čtyřech letech. Vyplývá to z povolebního vyjednávání, které se odehrálo v neděli 14. října večer a o jehož výsledku informoval Liberecký deník starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

„Ve Frýdlantu byla uzavřena koaliční smlouva. Čtyřkoalici uzavřela ODS, Starostové pro LK, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst a uskupení Frýdlant sobě,“ uvedl pro deník Ramzer. Ten má v čele Frýdlantu zůstat i nadále, změna se podle deníku neodehraje ani na postu místostarosty. Zůstane jím Jiří Stodůlka z ODS. Starostové budou mít dva radní, ostatní uskupení po jednom. V nové koalici chybí pouze ČSSD, jejíž zástupci se letos do frýdlantského zastupitelstva nedostali. V opozici zůstanou hnutí SOS pro Frýdlant, Nezávislí pro Frýdlant a komunisté, vypočetl LD.

Jaroslav Zeman v Jablonci obhájil post senátora

Senátorské křeslo za Jablonec obhájil dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). V druhém kole senátních voleb porazil právničku Michaelu Tejmlovou (Senátor 21) se ziskem 56,42 procenta hlasů. K volbám ve druhém kole přišlo 19,53 procenta voličů. Zeman jde do Senátu se stejným cílem jako před šesti lety, když vyhrál na Jablonecku poprvé.

"Je to problém sociálně vyloučených lokalit, Jablonecko a Tanvaldsko je velmi silně zasažené touto problematikou. Myslím, že největší vinu na tom má stát, který vyplácí nemravné dávky na bydlení a podněcuje migraci problematických obyvatel," uvedl dnes Zeman pro web seznamzpravy.cz.

Zeman byl favoritem voleb. Podpořil ho například i hejtman Martin Půta, když na svůj facebookový profil mj. napsal: "Neznám v našem kraji moc lidí, kteří by toho pro svou obec a region dokázali udělat tolik, jako právě Jaroslav Zeman. A to ať už z pozice starosty Albrechtic v Jizerských horách, podnikatele nebo právě senátora. Jen namátkou zmíním jeho podporu lyžařského areálu Tanvaldský Špičák, proměnu Protržené přehrady na atraktivní turistický cíl a celou řadu dalších aktivit pro zvýšení cestovního ruchu v Jizerkách a Krkonoších... Od mnoha starostek a starostů v našem kraji navíc vím, že když potřebují podpořit při jednáních na ministerstvech nebo centrálních úřadech, je pan senátor vždy připravený pomoci a otevírat dveře...".

Staronový senátor tak může činit dalších šest let.


Před Lomnickými klobouk dolů

Lomnice nad Popelkou na Semilsku v sobotu po více než roční rekonstrukci otevřela místní kino. Podle místostarosty Zdeňka Rajma je nejmodernější v zemi. Kino po přestavbě za víc než 44 milionů korun navíc získalo výrazně širší využití. "Kdo byl v původním kině a přijde po rekonstrukci, tak si bude připadat jako v úplně jiném světě. Tady se změnilo všechno," řekl ČTK místostarosta. Využití kina bude mnohem širší. "Bude sloužit i pro besedy, přednášky, konference, koncerty, divadla malých forem," dodal.

První nefilmová akce se odehrála včera. "Šlo o autorské čtení z nové knihy lomnického rodáka Jaroslava Rudiše Český ráj, která oficiálně vyjde až o den později," řekl Rajm. S lomnickým rodákem je spojený i interiér zrekonstruovaného kina. Design je laděný do filmu Alois Nebel, jehož literární předlohu napsal právě Rudiš. "Film provází celý interiér. Hlavní dominantní věcí je velkoformátová grafika v celém foyer, kdy na stěnách je vyobrazen prvek z toho filmu i hlavní postavy. Motiv filmu se objevuje i na barovém či šatním pultu nebo třeba na takové drobnosti, jako je označení toalet," uvedl Rajm.Nový interiér kina v Lomnici nad Popelkou inspiroval Alois Nebel.  Foto: Artur Irma

Počasí babího léta rozfoukal vichr


Teplotní rekordy o víkendu padaly jako mouchy. V Libereckém a Ústeckém kraji byly překovány na 12 stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Hejnicích na Liberecku, 23,4 stupně Celsia, tam ale rekord překonán nebyl. ČTK to řekl Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. "V roce 1976 bylo v Hejnicích 24,5 stupně," dodal. V Libereckém kraji byly dnes překonány rekordy na šesti měřících stanicích. Nejvyšší nová maxima mají v Turnově a České Lípě, rovných 23 stupňů. "Předchozí u obou byla 22,3 stupně z roku 1976," uvedl Novák. V Hejnicích, ale i jinde v kraji, bylo v neděli pořádně větrno. Vichr trochu pokazil výlety v Jizerských horách, kde padaly i stromy. Mimo provoz byla po celý den lanovka na Ještěd. Foukalo rychlostí mezi 72 až 94 kilometry v hodině.

Litvínov odjel z Liberce s "pětkou"

Hokejisté Liberce v neděli rozdrtili v 10. kole extraligy Litvínov 5:0 a díky čtvrté domácí výhře za sebou se posunuli na druhé místo. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci se na tom podílel slovenský útočník Libor Hudáček. Brankář Roman Will udržel poprvé v sezoně čisté konto. Verva po úvodních šesti výhrách v řadě prohrála třetí z posledních čtyř duelů. Bílí Tygři rozhodli čtyřmi góly už v první třetině.

"Zaslouženě jsme vyhráli. Drželi jsme se našeho plánu celých šedesát minut. Litvínov ale předvádí dobrý hokej a měl dost šancí. Čisté konto mě velmi těší, není to úplně jednoduchá věc. Nicméně důležitější je, že jsme porazili velmi kvalitního soupeře a připsali si tři body," řekl po zápase Will.Radost libereckých Bílých Tygrů v hokejové aréně.  Foto: www.hcbilitygri.cz
...


Čeká nás opět týden plný lokální politiky. Povolební vyjednávání se notně posunula v Jablonci, Semilech i České Lípě. V začínajícím týdnu by se měly dohody podepisovat a nevzniknou-li komplikace, mohla by se začít chystat ustavující jednání zastupitelstev. Na to si v Liberci ještě počkáme, protože SLK stále žongluje s mnoha míčky.

Úspěšný týden.Alena Roubalová, ČTK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
15. 10. 2018 06:27
můj názor
ANO si musí vyjasnit, co a jak to vlastně chce. Jestli tam proběhl nějaký palácový převrat - v místní buňce, neměli by to promítat dál. Jestli jim vadí pan Němeček, měli to dát najevo před volbama. Asi to byla stejná akce jako v Praze, kdy jim vůdce narouboval nestraníka Stuchlíka, ale to by mělo být pro slk varující. Takto nevypočitatelně se bude ano chovat pořád. Vůdce zruší buňku jednou sms a jste tam, kde byla zpl s jinou partou z ano.
15. 10. 2018 06:27
Petr
Gratulace do Frýdlantu
15. 10. 2018 07:36
Luboš
Dvě náplasti pro ODS za Jablonec. Ale ani tam to není úplně stoprocentní, říkají místní. ANO je nevypočitatelná banda. Uvidíme v Liberci.
15. 10. 2018 08:13
Jj
To je tedy posun.
15. 10. 2018 12:21
Ano
Posun nikam.
15. 10. 2018 08:15
ale, ale
Tri ze ctyr spolu nechtej, presto je slk oslovi znovu. To je vymysleno hlavou, typicky starosta.
15. 10. 2018 08:21
Liberečák
Starostové jsou nemístní optimisté, spoléhající na zdravý rozum. Ovšem toho se v Liberci poněkud nedostává.

Rozumní lidé v ANO by si nemohli plácnout na koalici s SLK a ODS a pak do toho hodit vidle.

Rozumní lidé v ODS by nikdy neposlali vyjednávat Kittnera.

Rozumní lidé v LOL nejsou - udavače Baxu a Kocumovou s IQ běžecké boty za rozumné považovat nelze ani náhodou.

Bude ještě veselo!
15. 10. 2018 08:36
hmmmm
Treba uz ods p. Kittnera schova do zakulisi a ano vytasi nekoho, kdo ovlada necitelnou clenskou zakladnu a zna noty od majitele hnuti. Nemecek bude jen stinohra. Baxa na fb mlzi, ze ze hry neni ani zpl, ale toho nikdo nebere vazne.
Myslim ze zpl a slk je vylouceny. Kvuli zkusenostem z kraje a kvuli honu na p. Langra.
15. 10. 2018 09:02
Otto
Nechápu proč by měla ODS někoho schovávat do zákulisí a už vůbec ne své řádné představitele strany. Část voličů beze sporu volila konzistentní strany s očekávatelným chováním. Přes ryk poražených by se jím ODS neměla nechat vykolejit. Bezpartijní lídr Němeček nuluje své vyjednávací výsledky na základě jakéhosi stranického plebiscitu,čímž se trochu diskvalifikuje z operativy. To jako primátor, náměstek či radní bude ex post měnit svá rozhodnutí dle stranického pokynu? Pak ať ANO nominuje raději nějakou čitelnější loutku.SLK by si měla nechat potvrdit jaký je vlastně mandát zastupitelů za ANO.
15. 10. 2018 09:14
HM
Moje řeč, stejně všichni vědí, kdo za koho jedná, s výjimkou ANO, kde je situace nepřehledná, protože se jedná o zcela neprůhlednou strukturu. Je na ANO, aby vše vysvětlila.
15. 10. 2018 09:23
Liberečák
Omyl. ANO má strukturu přehlednou. Vládne a o všem rozhoduje Vůdce a Majitel, ostatní musí držet hubu a krok. Záleží tedy výhradně na tom, jak se Andrej vyspí a o čem se mu zdá...

P.S.
V Teplicích udělali koalici vítězná ODS a ANO. Takže ono s nařízenou nespoluprací s ODS nebude tak horké...
15. 10. 2018 09:25
jistě, ale
Andrej sice vsechno ridi, ale naklonovat se neumi.
15. 10. 2018 08:20
Igor
Asi si ještě na definitivní vymetení Korytáře počkáme :-(
15. 10. 2018 08:40
Jan I.
Hlasim hypotetickou situaci, ze odstoupi korytar. Aby se zpl dostala do hry. Nahradi ho v poradi dalsi zvoleny za zpl. A korytar bude soucasti vyjednavaciho tymu, ale skryte, ze zakulisi. Ja jen aby si obranci korytarovci prichystali duvody, proc to v pripade jejich vrchniho baci bude v poradku.
15. 10. 2018 08:48
Romana
Vrchni baca jan se spokoji s nejakou dobre placenou dozorci radou a prispevkem pro svoje neziskovky
15. 10. 2018 09:10
Igor
Při téhle síle SLK, by to byla zrada na jejich voličích, nemluvě o tom, že dvojka u Změny je k ničemu nepoužitelná Hrbková ...
15. 10. 2018 09:27
Petr
To by byla megaloutka a korytare by z vodeni bolely ruce.
15. 10. 2018 12:20
Muj nazor
Ods s ano i v karlovych varech. V liberci si bud musi vymyslet jinou historku nebo priznat barvu, ze odmitnutim stoji mocensky boj uvnitr bunky a pokus vysachovat p. Nemecka.
15. 10. 2018 14:35
Karel
Už před volbama se vědělo, že Němeček je jen loutka a po volbách bude nahrazen. Tak co!
15. 10. 2018 15:38
Liberečák
SLK+ANO+ODS je pro Liberec logická varianta, která ponechává v opozici pouze ekoteroristy z Koryto A a Koryto B. K čemu kdo potřebuje Baxu s Kocumovou je opravdu, ale opravdu těžké pochopit.

Věcí diskuse při nechuti ANO být v koalici s ODS je, zda je lepší koalice SLK+ANO nebo SLK+ODS.

To by si měl Andrej rozmyslet, zda mají jeho poddaní čumět z oslovské opoziční lavice či ne...
15. 10. 2018 17:18
Petr Šinagl
Obávám se, že v rámci dohod je prvotně řešen/obchodován kraj a nikoli město Liberec.Pak to totiž do sebe zapadá a dává smysl.
15. 10. 2018 17:25
vidim to stejne
Presne tak, jak bylo zde v jinem clanku naznaceno uz v sobotu. Odchodem p. Volfove na starostku ceske lipy se pro ambiciozniho anaka tc bez placene funkce otvira cesta k odblokovani liberce.
15. 10. 2018 13:09
Lenka
Něměček chce být za každou cenu primátor, nic jiného dělat při své ješitnosti nechce. Na pozici náměstka by musel něco ďělat a na to nemá, umí se jen vytahovat.
15. 10. 2018 15:12
ale, ale
Kecy. Nemecek vi, ze slk obejit nejde. Jenom s ods a podporou zpl. To uz je velka fantazie
15. 10. 2018 17:22
Karel
Souhlas!
15. 10. 2018 17:37
Igor
Ale tohle je jeho jediná (či poslední) šance, jak si ten řetěz na krk pověsit, takže přece to nevzdá hned po jednom či dvou jednání ...
16. 10. 2018 01:49
Jan
Nechápu, proč u toho musí být za každou cenu ODS? Pokud by pro SLK a ANO byla schůdná varianta s LOL, tak proč ne.
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).