reklama

Nač petice? Kromě peněz nalitých do opravy nevzkřísí zpustlé liberecké bazény nic

2. 2. 2019
INVENTURA: Přiživovaná hysterie kolem františkovského školního bazénu není na místě. Bazén je deset let mimo provoz, a kromě peněz, nalitých do opravy, ho nevzkřísí nic. Ani povyk z opozičních lavic, ani ohnivé projevy, ani blíže nespecifikovaná pirátská buňka, která o sobě tento týden dala, v souvislosti s bazénem, vědět. Bohužel v kombinaci s někdejším halasným příznivcem Změny Pavlem Felgrem, jenž de facto pirátské iniciativě vlepil příslovečný polibek smrti.
Nač petice? Kromě peněz nalitých do opravy nevzkřísí zpustlé liberecké bazény nic
Ilustrační foto

Vždyť Felgr reprezentuje politickou reprezentaci, která bazén na škole ve Švermově ulici pohřbila definitivně. Tím, že neudělala také nic.

Nynější vládnoucí garnitura musí nějak elegantně vyřešit to, co její předchůdci způsobili. Minulým radničním vládám, až do období ZPLANO, budiž nepatrnou omluvou, že působily v éře ekonomické krize a oprava jednoho ze čtyř školních bazénů opravdu nepatřila k prioritám. Napravit to v uplynulých čtyřech letech ale mohli ti, co vládli v době jimi nijak nezasloužených přebytků městského rozpočtu. Když teď vidíme, jak je pro ně jeden školní bazén strategický a pro chod města nezbytný, je s podiem, že se za 1460 dnů ve funkci zmohli pouze na zadání prvotního projektu. A to se ještě angažovali bývalí politici z koaličního exANO. Změna si tou dobou řešila Lesák za osm milionů, aby bylo co do kampaně…

Netuším, jak to spolu dnes ZPL a Felgr mají, ale z angažmá v jejích barvách se nijak nevykroutí. Stejně jako Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová, kteří se od Změny odštěpili a založili její béčko. Piráti, kteří neznámo proč v Liberci nešli ani do komunálních voleb, se musí mít před exzměnaři na pozoru. Jsou k dispozici, protože umějí dost dobře zavětřit příležitost, jež se dá výhodně zúročit. Po mém soudu si stotisícový Liberec nový vítr, jenž pirátská politika představuje, zaslouží. Už proto, že umí vsáknout část elektorátu aktivistické Změny a jejích satelitů. Nesmí ale do pirátských plachet foukat ti, kteří se kolem komunální politiky motají už hodně přes deset let, z toho čtyři roky u vesla, a stihli partajní trika, nebo alespoň loga, zdatně měnit podle toho, kam právě příznivý vítr zadul.

S libereckými bazény je malér, to vědí všichni. Nové vedení města zastavilo všechny projekční práce na opravu velkého bazénu i na možnou záchranu bazénu na Františkově. Vyhodí sice malé jednotky milionů, ale ve finále nedospěje k projektům za velké stovky milionů. Ustaví pracovní skupinu a začne vlastně od začátku. Je třeba udělat bazénovou koncepci, z níž vyplyne, jaké bazény, s vazbou na povinné školní plavání, veřejnost i sportovní oddíly, bude zachraňovat a rozvíjet, a z kterých se mohou stát třeba obří květináče. Je jisté, že všechny veřejné plovací plochy, jež se na území stotisícového města nalézají, potřebují investici za bezmála miliardu, a to je a nadále i bude výrazně mimo možnosti Liberce.

Do pracovní skupiny se už nanominovali primátor a jeho statutární náměstek i další koaliční politici. Dvě opoziční pidisíly, jež byly rovněž přizvány, potřebovaly čas na rozmyšlenou. Jako by v pracovní skupině zastupitelstva mohl být někdo jiný než ti, co na jednání zastupitelů seděli. Skupina si ale bude ke spolupráci zvát nejen nejrůznější experty na plavání a bazény, ale i lidi ze stavební branže či pedagogy. Problém libereckého bazénu, tím, že se musí opravit, a tudíž na dva roky zavřít, je dostatečně žhavý sám o sobě, netřeba přikládat další polínka v podobě petic. Radnice na opravu padesátky musí najít i peníze, neboť se jich nedostává nejen v reále, ale ani v rozpočtovém výhledu, jenž po sobě zanechal bývalý neekonomický náměstek ze Změny. Situace je o to zamotanější, že je ve hře i úvěr, a nového zadlužování města se v Liberci každý bojí jako čert kříže. To nikomu kladné politické body nepřinese.

Otazník visí i nad předvolebními sliby šéfa ANO, který při návštěvě Liberce neváhal potřebné miliony na opravu existujícího bazénu slíbit, stejně jako se mu zalíbila myšlenka na úplně novou tréninkovou vodní plochu v areálu sportparku. Jenže tyto finance, bohužel, nejspíše patří do kategorie slibem nezarmoutíš.

Liberečtí zastupitelé se vrátili i ke 14 milionům, jež město musí zaplatit za MS 2009 v klasickém lyžování. To je sice dost, ale vzhledem k tomu, že se deset let politicky harašilo miliardovou vratkou, jedná se vlastně o úspěch. Opoziční zastupitelé koalici vyzývali, ať začne uplatňovat náhradu škody po vinících, ale usvědčili se jen z toho, že si ani nepřečetli obšírnou důvodovou zprávu, kde byly všechny „hříchy“ detailně popsány. Je to komplikované čtení a nijak nezapadá do scénářů o předražených zakázkách. Spíše vypovídá o laxní kontrole a administrativních komplikacích čerpání dotace, kdy by se, například, musely do změny dotačních podmínek promítat i odlišné počty vytěžených kubíků zeminy či jiné počty metrů trubek umístěných pod zem. Na tom opravdu nikdo nezbohatl.

Radnice vlastně nemá škodu uplatňovat na kom, a pokud ano, pak s vysokými náklady a nejistými výsledky. Oněch 14 milionů proto zaplatí do konce února, neboť musela požádat o prodloužení termínu splatnosti, aby vše stihla řádně projednat v patřičných orgánech města. Poté už snad bude od desetiletku živené kauzy MS 2009 pokoj.

Lednové zastupitelstvo naznačilo mnohé. Opozice se rozhodla, ve snaze ukázat na jeho ne/výkonnost, již už považuje za prokázanou, úkolovat tajemníka. Potřebuje bez většího vlastního přičinění získat střelivo do permanentní kampaně. Prohru v komunálních volbách zdaleka ještě nerozdýchala a na obzoru se už rýsují krajské volby. Ty se samozřejmě věnují i tématům libereckým, jež se s krajskými v mnohém překrývají. Proto Jan Korytář (ZPL) chvílemi nasazuje i vlídnější tvář, aby národ (6 lidí u monitoru + pár lidí v sále) pochopil, že není takový, jak se předváděl v uplynulých letech.

Své zlobné podstatě ale uniknout nedokáže. Jako reprezentant radniční garnitury, kde se objednávky do 50 tisíc podepisovaly jak na běžícím pásu, aby se uniklo povinnému zveřejňování smluv ve veřejně přístupném registru, si dovolil kritizovat fakt, že zdecimovanému referátu dotací, jenž patřil do jeho gesce, musí nyní vypomáhat jeden externista s řádně zveřejněnou smlouvou na 240 tisíc. Samozřejmě, radnice by svou agendu měla zvládnout s vlastními úředníky, ale najdou se situace, kdy se odbor musí dostat do kondice pomocí rad zvenčí, resp. s přispěním člověka, který dotace na radnici řídil do doby, než se v kanceláři dotačního náměstka usídlil Jan Korytář.

Dá se to nazvat i návratem k normálu. A o to se nynější liberecká vláda snaží především. Proto mapuje a inventarizuje. Není to nijak mediálně vděčné a vytěžné, ale budiž pochváleno, že nešla cestou laciné dehonestace předchůdců, byť by příběhů bezpochyby našla velké zásoby. Je ale poučenější i bystřejší. Její práci přece nelze po dvou měsících nijak hodnotit. Zdědila pestrou škálu problémů, s nimiž se musí popasovat. Naštěstí nevsadila na metodu horké hlavy a slova rychlejšího než myšlenka.

Všem normálním lidem hezký víkend. Provozovatelé vleků označili letošní způsob zimy za ideální, což v posledních letech nebývá zvykem.

 

 

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
2. 2. 2019 08:23
Stanik
nač petice? Aby se radnice probrala a dělala něco pro lidi.
2. 2. 2019 08:31
ale, ale
Vykydává ten hnůj, co tam zbyl. To je práce nad hlavu.
2. 2. 2019 08:24
můj názor
Máte pravdu, přímé úkolování tajemníka, to je novinka.
2. 2. 2019 09:17
LOL
On si s tim poradi
2. 2. 2019 08:33
dupro
Pamatuji dobu, kdy děcka ze základky ve Stráži pod Ralskem jezdila plavat do bazénu na Františkově, anžto ten strážský byl neprovozuschopný. Po několika letech byl opraven a zprovozněn, a slouží.
Teď možná nastane doba, kdy děcka z Liberce budou dojíždět do Stráže pod Ralskem kvůli zabejčenému libereckému představenstvu.
2. 2. 2019 09:18
#
At je nauci plavat rodice
2. 2. 2019 11:09
?
Tam je bazen?
2. 2. 2019 14:13
dupro
Jo:
https://search.seznam.cz/?q=bazen+ve+str%C3%A1%C5%BEi+pod+ralskem&oq=bazen+ve+str%C3%A1%C5%BEi+pod+ralskem&sourceid=szn-HP&sgId=XX9uDSCCpjIkQJwa_XPexNwoknLfznZiznzMYGRfzw%3D%3D&thru=sugpartend&su=k&aq=-1&overlay_type=firmy-hint-new&overlay_id=686032
2. 2. 2019 14:48
.
Diky
2. 2. 2019 09:16
LOL
Bazen je deset let zavrenej a najednou bez nej nikdo neumi zit? Divny
2. 2. 2019 09:05
Karel
Felgr je teda typek. Nejdříve u čssd, pak u Změny, pak u Lol, ted u Pirátů. Tim Pirati u mnoho lidi Liberci skoncili. Stala se z nich sbirka exotů.
2. 2. 2019 09:29
Dan
Pravda tim materialem o ms a vracenych milionech se prokousat neda.
2. 2. 2019 09:17
sam
Kdyby se ODS starala o svůj majetek, mohli oba bazény krásně fungovat
2. 2. 2019 09:34
Jiří
Kdyby se poslední čtyři roky na radnici pracovalo, mohl být bazén dávno opraveny. Proč to Korytář vytáhl až po volbách? Jen malá rekapitulace působení pana neekonomického náměstka:
500 mil. - sanační fond na splacení dluhu. Rozpusten do rozpočtu.
250 mil. - úvěr (kontokorent), který si vzalo město a nikdo neví na co.
370 mil. - rozpočtové přebytky za tři roky. Rozpusteny do rozpočtu.
Celkově to dělá více než miliardu, kterou uplynulé vedení projedlo. Nebo snad nekdo někde zaznamenal investice v takové vysi? Pokud by minulé vedení chtelo pracovat, mohly být za ty peníze opraveny dávno oba bazény.
2. 2. 2019 11:09
Fakt
Pocita vam to dobre. Prozrana miliarda, tot ucet zplano
2. 2. 2019 12:15
Jiří
To jsou penize nad rámec rozpočtu. Peníze navíc. Přičtete ještě také peníze, které město získalo díky novému zákonu o rozpočtovém určení daní. Celkem je to cca miliarda, o kterou mělo město více o proti předchozím letům. Super ne? A kde je nějaký výsledek nebo investice. Ale mlit pantem a poučovat, jak by se co mělo dělat, to jim jde skvěle.
2. 2. 2019 11:35
Hajný
Kittner to nechal zničit a Zámečník to zařízl, skvělý
2. 2. 2019 12:01
Fakt
A korytar se ctyri roky flakal. To se neokeca.
3. 2. 2019 20:51
Michal
No jasně - potíž je, že bazén zavřeli za Kittnera (město tam nedalo ani korunu), pak za Rosenbergové s tím zase nic nedělalo (ani s dalšími školními bazény, které fungují). Takže za to, že ten bazén nefunguje nemůže ZPL, protože kdyby se do městského majetku investovalo každý rok, nemusel by být stav školních bazénů (a nejen jich) tak žalostný a tenhle bazén mohl sloužit školnímu plavání, plaveckým oddílům, veřejnosti ...
4. 2. 2019 06:09
jistě, ale
No dobře, a co proto udělala Změna? Taky nic. Ta pro sichr nedělala vůbec nic. Má úplně stejně másla na hlavě jako ti před ní.
2. 2. 2019 16:00
Jiří
A zapomněl jste dodat, že Korytář to neopravil. Mezi Kittnerem a Zámečnikem je dvanáct let.
2. 2. 2019 14:53
Petr
Jsem ani nevedel ze na frantaku byl nejaky bazen.
3. 2. 2019 15:02
jeňýk
Nejsem z Liberce a vím to. Co ještě nevíte o svém městě?
2. 2. 2019 19:43
Vít
Sta tisíce milionů?!
No nazdar ...
3. 2. 2019 17:38
Kor-Ity
Máte Lesák od Jendy, ne? Tak šup a otužování zdar. A v zimě bude zaručeně plnej a 25m tam je.
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlašují Hejnice 1. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).