reklama

Liberec legendám nabídl halu, kde se plní sny. Vítejte v hokejovém Hollywoodu!

3. 2. 2018
INVENTURA: Faktický kolotoč kolem druhé přímé volby prezidenta republiky skončil se zveřejněním závěrečného skóre, dozvuky nás ale pronásledují celý týden. Kdo chtěl a mohl, nějak to všelidové hlasování s absencí třetiny národa analyzoval a nad výsledky veřejně zamudroval. Ani milion slov a tisíce článků ovšem nepřebije fakt, že se hlavou státu stal opakovaně Miloš Zeman. Porazil Jiřího Drahoše rozdílem 2,8 procenta. To je celé.
Liberec legendám nabídl halu, kde se plní sny. Vítejte v hokejovém Hollywoodu!
archivní foto: www.hcbilitygri.cz

Po následujících pět let budou za staronového prezidenta hovořit skutky. A těch je prozatím jako šafránu. Po zveřejnění výsledků volby odpověděl na tiskové konferenci na tři dotazy a hned ve dvou odpovědích tu „pakáž novinářskou“ urazil, aniž se obtěžoval odpovědět na seriózně položené otázky. Podivná vizitka. Rozdmýchalo se tím ale přesvědčení, že si lze z těch obtížných žurnalistických ovádů, které ale každá veřejně činná osoba potřebuje jako sůl, udělat boxovací pytel. Což se následně promítlo i do reálu. I o incidentu v hotelu, kde se usídlil štáb Miloše Zemana, už bylo rovněž napsáno a natočeno všechno.

Z mého úhlu pohledu tak zůstává zajímavý jen fakt, že se na výkonné novináře a kameramany vrhli „novináři“, kteří se tam sice zřejmě dostali jako vlastníci průkazu Syndikátu novinářů, nicméně založením to jsou „propisky“ příznivců obhajujícího hradního pána. Ona vůbec mezi novináři, hlavně těmi pražskými, kde se všichni navzájem neznají tak jako jejich lokální kolegové, panuje ohromná džungle. Ti, co se novinařinou opravdu živí, mají pracovní průkaz od svého zaměstnavatele a syndikátní průkazku k ničemu nepotřebují. K akreditaci jim stačí průkaz zaměstance konkrétního média.

A pak je tu velká síla „novinářů“, kteří se ohánějí syndikátním novinářským průkazem a občas něco napíší jen jako externisté nebo jinak zařazení redakční spolupracovníci. Se syndikátní průkazkou v kapse spíše vymetají tiskové konference, kde se něco rozdává, nebo kde lze očekávat bohatý raut. A akreditují se na akce, jež jsou jejich srdci blízké s tím, že z toho někdy něco, možná, napíší. Říká se jim Holubí letka. Ta se nyní, s nástupem internetových médií, značně rozšířila. K Holubí letce, po mém soudu vytvořeném na základě mediálních výstupů ze sobotní bitky, patřili i oba výtečníci, co se pustili do opravdovou práci zde vykonávajících žurnalistů.

K tomu expertovi, co se v hotelu „zdunil“ jako mužik a omdlel, jen pár slov. Kdyby tam byl za prací, byl by vymístěn do prostoru pro novináře, kde se prý nedala koupit ani voda. Rozhodně by necoural tam, kde se podával alkohol. Výkonní novináři jsou totiž povinností přikováni ve vyhrazeném sektoru a nemohou se hnout. Co kdyby se začalo něco dít a oni u toho chyběli? A ono se dít začalo. Tak to natočili… Je to jejich práce. Zkolabovat mohl kdokoli jiný, než expert na „sofistikované jedy“ s novinářským průkazem v síťovce. Polonahá aktivistka na Zemana v prvním kole také vyskočila bez předchozího aviza. A protože přítomní kameramani a fotografové dělali svou práci, existuje dostatek vydařeného obrazového materiálu.

Horší než tato novinářská lapálie, která ostatně hradního mluvčího, který má mediální aktivity v referátu, vůbec nezajímala, jak se bezprostředně po akci vyjádřil, je pracovní nasazení pana prezidenta. Na Hradě opravdu nesedí Drahoš ale drahoušek. Za půl milionu měsíčně plus kompletní servis by snad mohl v pracovním týdnu zvládnout víc než se opírat o stůl při půlhodinovém jmenování soudců.

Pohoršující je, že jmenování vysokoškolských profesorů vytěsnil úplně a potvrdil tím, nakolik mu je akademická obec proti srsti. Jistě, povinnosti a jejich rozsah si určuje sám, ale na fungování svého bezprostředního okolí by dohlédnout mohl. Rektoři si situaci, kdy byli protokolem Kanceláře prezidenta republiky pozváni na Hrad, aby pak na poslední chvíli měnili směr do Karolina, nevymysleli. O to skandálnější je vyjádření mluvčího prezidenta, který se chybu Hradu snažil svést na akademiky. Kde to jsme?

Myslím, že se v následujících pěti letech dočkáme řady předtím těžko nepředstavitelných premiér. Zeman se už chová jako mocnář, ne jako prezident státu s dominancí parlamentu. Když jsem sledovala projev amerického prezidenta o stavu unie, představila jsem si na jeho místě našeho Miloše Zemana. Natolik je má fantazie bujná. A dosadila jsem si do frenetického potlesku a „nadšeného vstávání“ naše reálie. Bezprostřední okolí hlavy státu rukama do omdlení plácající, servilní část parlamentu vstávající – sedající i účelově vybrané voličstvo skandující. Ne, to by už bylo hodně přes čáru. Snad nikoho sídlícího vysoko nad Prahou nenapadne pořádat podobné představení. Utopie? Snad jen s ohledem na fyzickou kondici našeho pana prezidenta. Tohle by Nývlt asi nedal.

 Díky za parlamentní systém, jenž snad monarchistickým manýrům muže z lidu dokáže postavit alespoň nějakou hráz.

Vraťme se ale na zem. Liberec nakročil k omezení hazardu. Zastupitelé schválili, že se kolem každé školy vytýčí kružnice o poloměru 150 metrů, čímž vznikne území, kde bude zakázán hazard. Kruhy se mnohde protnou, takže bude ošetřeno, aby kasina a herny zmizely z centra města a na sídlištích byly vymístěny až na periférii. O těch, co mohou zůstat, ještě rozhodně komise. Kompromisní návrh je průsečíkem pohledu na hazard tří politických klubů, z nichž každý musel slevit ze svých představ. Návrh nakonec prošel, byť měl opět namále. Mnoho nechybělo a skončil v propadlišti dějin jako řada jeho předchůdců. O dramatickou chvilku se postaral rozložený klub Změny, který začal chytračit a reálně hrozilo, že v hernách zůstane vše při starém.

O to nevkusnější je tisková zpráva ZPL, která přišla bezprostředně po rozhodnutí zastupitelstva. Všechny zásluhy připsala Změna svým aktérům. Byla ale zřejmě natolik hrozná a prolhaná, že ji dosud neuveřejnila (je pátek dopoledne) ani provařená hlásná trouba Změny. Kdo zastupitelstvo sledoval ví, že úspěch se dostavil po konsensu napříč kluby. Je to vítězství Liberce, snad i těch zastupitelů, kteří společný návrh předkládali. Hazard zůstane v minimální míře, výnosy z něj úplně nezmizí a snad se i přestane harašit referendem. To by se stejně jen stalo platformou změnařské kampaně před komunálními volbami. Za peníze města, přirozeně.

Po mém soudu rozumná je i dohoda s libereckou teplárnou. I tady si chtějí zbytky Změny připsat všechny zásluhy, ale je to komplikovanější. Do závěrečných fází vyjednávání se zapojili i Starostové, protože vědí, že bez nich by kompromisní řešení mezi městem a majitelem většinového podílu MVV AG nebylo. Museli pomoci dohodu, díky níž mj. přestanou soudní spory, odhlasovat. Se skřípěním zubů, protože šlamastyka, která kolem libereckého producenta tepla vznikla během tří let, co je u moci nekoalice ZPL a exANO, rozhodně nebyla jejich dílem.

Naštvaní jsou samozřejmě ti, co se chtěli od systému centrálního vytápění odpojit. Ale upřímně a s patřičnou omluvou hodně zjednodušeně: Kdo chtěl, už to dávno udělal nebo se z adresy, kde to nejde, odstěhoval. Tady se jedná o tisíce domácností a stovky institucí, kterým by rozbitím systému dálkového vytápění vznikly neřešitelné problémy. Odhadnu-li, že se SCZT (systém centrálního zásobování teplem) týká dvou třetin libereckých domácností a institucí, z nichž se jedna třetina (?) chce odpojit, pořád je tu velká armáda lidí, kterým odpadla starost o budoucnost a za příznivější cenu k tomu. Zbylá třetina jsou ti, kterých se ústřední dálkové topení netýká vůbec, a přesto na něj svým sousedům de facto přispívají. Pro ně je jedinou odměnou, že z koryta Nisy zmizí nevzhledné trubky, které jsou prý velkým bezpečnostním rizikem při povodni. Žádné řešení není ideální, ale mnoho jich je, v konkrétní situaci, jediné možné.

Jako člověk, kterého se netýká ani hazard, ani centrální vytápění, věřím, že tato agenda je z větší části u konce a začnou se řešit problémy, které se týkají skoro všech občanů. Patří k nim třeba terminál a parkhaus pod nádražím nebo budoucnost autobusové dopravy v Liberci, Jablonci, České Lípě i v kraji. Byť znám mnoho jednotlivců, kteří by na autobusovém nádraží zabloudili a MHD naposledy jeli ještě před Listopadem, je to téma, které se dotýká všech. I ti největší odmítači hromadné dopravy mají rodiče a děti... Stejně jako se všech obyvatel města dotýká kultura nebo sport. Jistě, existuje řada lidí, co v divadle spolehlivě usnou hned po vytažení opony. Stejně jako se najdou jedinci, kteří sportovní utkání považují za sprosté sousloví.

V prvních únorových dnech se opět, v plné kráse a síle, naplňuje představa otců myšlenky postavit v Liberci velkou multifunkční halu, kde se mohou potkat kulturní, společenské i sportovní aktivity. Nebýt arény, nikdy by se tu nemohlo konat hokejové utkání, jež vejde nejen do dějin sportu, ale i do historie krajského města.

V dresech prvoligových celků, což je soutěž o patro níž než tuzemská extraliga, na led vyjedou dvě hokejové legendy, které pro dobré jméno své domoviny v zahraničí udělaly víc než kompletní politická špička jakékoliv éry. Za Benátky nad Jizerou, farmu libereckých Bílých Tygrů, obuje brusle Petr Nedvěd, legendární „93“, která pod Ještědem končila svou kariéru tvrzenou četnými angažmá v NHL. To je nejprestižnější světová hokejová liga. Za Kladno nastoupí Jaromír Jágr, světová „68“, která se ze zatím poslední záoceánské štace vrátila před několika dny a zdaleka nevěší „nože“ na hřebík. Jágrmánie vypukla naplno a Liberec je u toho. To proto, že má halu, kam to není z Prahy ani ze středních Čech daleko a kde se už roky plní hokejové sny.

Týden, v němž se lámaly první dva měsíce roku, tak vlastně podivně začal, zato velkolepě skončí. Není co dodat. Užijte si víkend.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
3. 2. 2018 11:11
Peet
Ten nápad Jágr proti Nedvědovi se libereckým hokejovým funkcionářům povedl, Za mě palec nahoru a těším se.
3. 2. 2018 11:36
Lol
Je videt ze v hokeji to funguje
3. 2. 2018 12:12
Zorro
Benatky si zahrajou pred full arenou, liberec to zkasiruje. Takto to funguje.
3. 2. 2018 13:46
mstitel
a jako co ? To je špatně ?
4. 2. 2018 12:58
pane chytráku
Byla to pecka
3. 2. 2018 11:13
Luboš
Máte pravdu v tom, že se prezident nepřetrhne a že se už o hazardu a teplárně napovídalo dost. Lidi to přitom zajímá jen ve chvíli, když se jich to nějak dotýká. Já hazard neprovozuji, klidně může být v neoznačených hernách s přísnými pravidly. Zákazy ještě nic nevyřešili.
3. 2. 2018 11:25
Jan2
vaše tvrzení, že kdo mohl a chtěl, už se od teplárny odpojil je velká drzost.
3. 2. 2018 11:37
Dotaz
Jiny nazor je drzost?
3. 2. 2018 13:46
Pane
Jsem se odpojil tak, ze jsem si postavil barak. Jednoduche jak facka.
3. 2. 2018 12:16
G.K
Opět a opět ubohé plivance na pres. Zemana. Pobočka pražské kavárny neuznává porážku. A do toho ješte mizerně hrající Tygři. Snad jen to poděkování P. Nedvědovi je správně.
3. 2. 2018 12:22
hmmmm
Tygri maj predkolo play off na dosah, loni vicemistr, predtim mistr. Tak si dej hadr na hlavu. Ze je prezident lempl za pul mega mesicne, o tom netreba polemizovat
3. 2. 2018 13:13
jen počkej
To hm,ta urážka,je jen závist,Vám by tu funkci po těch příspěvcích co tu smolíte nikdo ani nenabídl.Vám by zbyla jen ta urážka!
3. 2. 2018 13:18
G.K
Tygři mají spíš na dosah play out. A presidentovi závidět plat? U Drahoše, vaší loutky by to asi nevadilo, že.
3. 2. 2018 13:49
K.G.
post-bolševický pohrobek ? Taj jen dál, třeba se něco veřejnost ještě dozví !
3. 2. 2018 13:52
.
Zeman to ano, uvidime co z nej vypadne. Krome urazek.
3. 2. 2018 14:40
G.K.G
To, že urazí takového pomatence (.) je naprosto v pořádku.
3. 2. 2018 13:53
jan
Pekne KGB
3. 2. 2018 13:45
Jozef
Ja chci mit sczt, topit, mic nemuset a platit 600 a min za giga. Cetl jsem geblsovsky clanek u hajzlmana a ptam se jestli se ty zastupitelstva konaly dve. Prej vsechno zaridil korytar i o tom autobusaku se prej jednalo.
3. 2. 2018 13:50
Hmmm
Pustte si zaznam na you tube, sam uvidite, jak se da ohybat skutecnost.
4. 2. 2018 12:57
Pavel
Parádní akce v sobotu večer, to hned tak lidi neuvidí.
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).