reklama

Koalice, vědoma si síly v zastupitelstvu, má snahu věci posunovat, nejen plánovat

9. 2. 2019
INVENTURA: Nepopulisticky ale realisticky řeší nové vedení Liberce paseku, kterou po sobě zanechali jeho předchůdci. Nepořádá mediální hony na představitele bývalé vládnoucí garnitury, nesvádí na ně všechna zděděná negativa, snaží se nalézt řešení vlastními cestami. Prozatím nepodléhá laciným, politické body přinášejícím metodám.
Koalice, vědoma si síly v zastupitelstvu, má snahu věci posunovat, nejen plánovat
Ilustrační foto

Nynější koalice, vědoma si své síly v zastupitelstvu, má snahu věci posunovat, ne nahazovat pouze líbivé teze, za něž jí nikdo, krom pár dokonale vymytých mozků plísnící ji za cokoliv jen ze zvyku, nevynadá. Kdy jindy než v této konstelaci, když koalice není vydíratelná jediným hlasem, nebo rovnou celou koaliční partají, se mají potíže krajského města dotahovat či alespoň směřovat ke konci?

Koalice si stanovila jasné priority a hledá cesty, jak jich dosáhnout. Že přitom opouští balast, který zdržuje i finančně zatěžuje, je logické. A tak není divu, že se příliš nehrne do oprav deset let zavřeného školního bazénu, když městská padesátka hrozí zhroucením. Že vysoce pravděpodobně nebude nadále z městské kasy sanovat budovu zchátralého kina, když ke kulturním a spolkovým účelům musí opravit objekt bývalé galerie. Tam bude bezpochyby dost prostoru i pro kino náročného diváka a specifickou kavárenskou komunitu. Než se tak stane, bude muset kino Varšava hledat jiné zdroje financování. Vždyť na počátku stálo slovo, že peníze na jeho opravu půjdou z přeshraničního projektu. Nastal čas skutků, řečí bylo dost. Na ty už tato reprezentace neslyší.

Rozhodnutí zavést placené parkování u libereckého krematoria se může někomu zdát poněkud kontroverzní. Ale jen tomu, kdo si zprávu radnice nepřečetl do konce. Liberečtí radní schválili záměr zřídit zónu placeného stání v ulici U Krematoria s tím, že prvních 90 minut bude zdarma a další stání bude zpoplatněno v režimu "žluté zóny", tedy 10 Kč za hodinu. Netřeba se čílit. Kdo jde na hřbitov, tomu hodina a půl bezplatného stání bohatě stačí. Stejně jako účastníkům smutečních obřadů. Časový limit pro parkování u krematoria platí už dlouho, jen je to upraveno pouze dopravním značením. Tipuji, že se radnice k zavedení placené zóny rozhodla proto, že tam auta parkovala, aniž by jejich posádky mířily do domu smutku a na hřbitov. A smuteční hosté pak neměli kde zaparkovat.

Radní musí také zvážit, jaký osud čeká libereckou, tedy nejstarší zoologickou zahradu v České republice, která letos oslaví 100. narozeniny. Podle vedení města se ZOO dostává na pomyslné rozcestí, kdy je nutné rozvážit, jakou cestou se vydá dál. ZOO už je její areál malý. Proto se váhá, zda se má zahrada vydat cestou dalšího snižování počtu zvířat, především těch větších, prostorově náročnějších, zároveň ale návštěvnicky atraktivních. Nebo jít cestou rozprostření chovaných druhů a návštěvnické infrastruktury na větší plochu. B je správně. Proto rada města Liberce, cit.: projednala a schválila záměr rozšíření areálu zoologické zahrady o nové území, vhodné k vybudování relativně levných, prostorných a přírodních expozic pro ohrožená a atraktivní zvířata a moderní infrastruktury pro návštěvníky zahrady. Konec citace.

Z pozdějšího upřesnění vyplynulo, že plocha liberecké zoo by za několik let mohla být oproti dnešku skoro dvojnásobná a návštěvníci by mohli vidět třeba i tygry ussurijské, medvědy či vlky. Zatím jde jen o záměr, který bude zrealizován nejdříve za dva roky. V plánu je rozšíření ZOO o zhruba deset hektarů za Sovovu ulici, do oblasti, kde je dnes zchátralý přírodní amfiteátr. Rozšíření potřebuje zahrada i kvůli chystanému zákonu, který bude podmínky pro chov chráněných zvířat dále zpřísňovat. V zoologické už dnes vědí, že řada současných výběhů nahuštěných na 14 hektarech plochy kolem údolí Jizerského potoka nebude tyto podmínky splňovat.

Nápad rozšířit ZOO do lokality vybydleného amfiteátru, s nímž měla minulá garnitura smělé, leč tradičně jen papírové plány, vzbudil mezi příznivci ve volbách poražené Změny a spol. patřičný rozruch. Standard. Bez něj bychom ani nebyli v Liberci a opoziční politika se v něco zhmotnit musí.

Po mém soudu je to dost dobrý nápad, jen s tím, že by se spolu s rozšířením ZOO mělo současně řešit i parkování v lokalitě a zapomenout by se nemělo ani na dolní nástupní stanici lanovky na Bedřichov, která se do parkovací plochy báječně hodí. Inspiraci lze hledat například v Janských Lázních nebo v Ústí nad Labem, kde lanovka na Větruši dokonce startuje z krytého parkhausu v centru města.

Zkrátka: Spolu s rozšířením zoologické nastal čas, aby se směrem k realizaci posunuly plány na využití cenného území v Lidových Sadech. PKO, ZOO a jejich "zelené sousedství" by se měly spojit do jednoho celku s pracovním názvem, například, Rekreační zóna Liberec. Ta by měla do portfolia pojmout i bizarně opravené Lesní koupaliště a začít fungovat jako celek s akcentem na volnočasové aktivity sdružené pod jedním velením a s prokazatelnými synergickými efekty.

Tuším, že právě došlo k opupínkování jistých cílových skupin, ale bez velkorysého záměru se těžko nalézají řešení, jež na míle daleko rovnou nezavánějí, pardon, vstřícnou předpos.aností, abych citovala filmovou klasiku.

Z budoucnosti na skok do minulosti. Je to neuvěřitelné, ale mistrovství světa v klasickém lyžování, alias dosud nepřekonaná největší sportovní událost v novodobé historii České republiky, se na svazích kolem Liberce uskutečnila už před deseti lety. Letí to, letí. Při zmínce o MS 2009 se výskyt vyrážky na výše zmíněných cílových skupinách zdvojnásobí. Je s podivem, že všechno, co město kamkoliv posunulo či může posunout, vyvolává negativní reakci u pořád stejné sorty lidí. Snad proto, že sami toho mnoho nedokázali, byť k tomu v nadcházejících letech měli historickou, leč čítankově promarněnou šanci.

Ať si přínos šampionátu pro krajské město vnímá každý po svém, je ale neoddiskutovatelné, že mj. opravené vysokoškolské koleje, domy pro seniory, parkhaus pod Ještědem i opravenou tramvajovou trať a některé silnice má dnes Liberec právě proto, že odvážná politická garnitura konání MS v Liberci, i za cenu osobních i politických obětí a proher, prosadila. Nemám tak bujnou fantazii, abych domýšlela, jak by to všechno dopadlo, kdyby se na přelomu tisíciletí na radnici vyskytovali pustí plánovači bez patřičného tahu na branku.

Tento víkend žije půlka Libereckého kraje Jizerskou padesátkou. Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 52. ročník. Tradiční běžkařský závod pro profesionální závodníky i amatérské běžce se až do neděle koná v letos elegantně zasněžených kulisách Jizerských hor. Loni si Jizerskou 50 nenechalo ujít rekordních 7289 závodníků z třech desítek zemí.
 
Nejslavnější závod v běhu na lyžích v České republice má tradici již od roku 1968. Akce se koná jako Memoriál Expedice Peru 1970 a připomíná událost patnácti tragicky zesnulých horolezců, jejichž památku účastníci uctí při mši. Jizerská 50 je součástí světové ligy dálkových běhů Worldloppet a jedná se o největší masový závod v běžeckém lyžování ve střední Evropě. Závod je i součástí seriálu SkiTour.

Tak hezký sportovní víkend. U sportovního zpravodajství České televize, která J50 vysílá i v přímém přenosu, nebude zle ani těm největším odpůrcům zimního pohybu.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
9. 2. 2019 12:36
Fakt
MS zprznili zeleny
9. 2. 2019 08:39
Stanik
Varsava je balast?

9. 2. 2019 11:07
Vaclav
Varsava jsou vyhozeny penize. Tech par multikulti si muze dat kafe a brko na fugnerce.
9. 2. 2019 13:40
#
Moje rec.
10. 2. 2019 06:50
gogo
Na film můžou skočit do nedalekého multikina, kdyby to smažky chtěly i s kulturou
9. 2. 2019 08:40
Dan
Souhlasim
9. 2. 2019 10:47
jenda
Jako malý kluk si vzpomínám, že když párkrát přes naše město projížděl Závod Míru, dočkali jsem se i oprav povrchu silnic. Tohle mi připomnělo výročí MS SKI 2009. Pak už jen nechutné tahanice, dluhy a pomalu chátrající areál ve Vesci..
9. 2. 2019 11:05
LOL
Duvod k opravam se vzdy najde.
9. 2. 2019 12:36
Fakt
MS zprznili zeleny
9. 2. 2019 12:35
Pametnik
Doslo mi ze i ja jsem o 10 let starsi, kdyz pamatuju, jak bylo ms 2009 super kdyz Bauer vyhral.9. 2. 2019 18:56
Dan
Ze se Vesec neudrzuje a nechal zchatrat za to muzou ty co vladli od 2010.
9. 2. 2019 13:40
Muj nazor
Vsechno v lidakach propojit je cesta spravnym smerem. Hlavne to ale komplet neoplocovat, to by byl opravneny poprask.
9. 2. 2019 18:13
a vo tom, vo tom to je
..."a s prokazatelnými SYNERgickými efekty."
10. 2. 2019 06:49
gogo
už aby ty synergické efekty začaly fungovat
10. 2. 2019 11:46
Jj
To to zase v městské kase zahučí
10. 2. 2019 06:56
LOL
Tuším, že právě došlo k opupínkování jistých cílových skupin, ale bez velkorysého záměru se těžko nalézají řešení, jež na míle daleko rovnou nezavánějí, pardon, vstřícnou předpos.aností,
ano, pupínky se už staly jejich trvalou součástí. Blbej život.
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlašují Hejnice 1. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).