reklama

Kdo je majákem a kdo pirátem? Rozhádaná Změna si vzala na pomoc metafory

14. 7. 2017
POZNÁMKA: Zajímavá vnitrostranická diskuse se rozeběhla na sociálních sítích Změny pro Liberec mezi Janem Korytářem a Ivanem Langrem. Jde o politické obchodování. Zatímco Jan Korytář dával nedávno opakovaně najevo, že by raději své zájmy „obchodoval“ a změnil politiku svou i svého uskupení, uvnitř Změny takové přesvědčení nepanuje. A veřejná diskuse probíhá na úrovni metafor – řeč je o majácích a pirátech.
Kdo je majákem a kdo pirátem? Rozhádaná Změna si vzala na pomoc metafory
archivní foto: MML
„Jsem povahou idealista. A usiluji se jím zůstat i poslední tři roky, kdy se aktivně věnuji politice, přestože se mě, ta potvora nečistá, snaží semlít, jak může. Když si potřebuji opravdu dobře utřídit myšlenky, snažím se ze všeho vypsat (snad je to tím, jsem byl vždy lepší písmák než mluvka). Tentokrát na téma velmi aktuální - kšeftování v politice vs. politické kompromisy,“ napsal Ivan Langer úvodem ke své úvaze, ve které se od brutálního politického kšeftování, kterého se nedávno dopouštěl jeho stranický šéf Jan Korytář, distancoval. A spustil tím diskusi plnou metafor:

Zatímco podle Langra jsou důležité a zásadní „majáky“ – tedy politici idealisté, kteří svítí na cestu k lepším zítřkům, podle Korytáře vše zásadně určují „kapitáni lodí, co zápasí s vlnami, námořníky, piráty i časem. "Pozice majáku je důležitá, ale snažší - stačí jen stát na místě a čnít nad ostatními. Náklad vezou ale jiní...,“ píše Korytář v reakci na slova Ivana Langra. Ten ihned kontruje a vlastně se přímo do Korytáře naváží: „Bez majáků nikdo žádný náklad nedoveze, každý ztroskotá.“

Pravdou je, že do politiky pragmatické obchodování patří. Otázkou je vždy cena, kterou jsme připraveni  zaplatit, a také to, co jsme reálně schopni směnit či prodat. Pro Změnu pro Liberec byl dlouho boj s hazardem ústředním tématem, i když mnohem více marketingovým, než faktickým, jak dokazuje nedávná historie.

A byl to nakonec právě Jan Korytář, kdo toto téma hodil přes palubu, když za hlasy pro své body (mj. koupě zámku a založení městské dotační firmy pro svého kamaráda) byl ochoten a schopen hazard do města vrátit. Není podstatné, že se tak nakonec stalo, a že to nebylo hlasy Korytáře a jeho kolegů, kteří nakonec vůbec nehlasovali. To důležité je, že by se tak stalo, i kdyby ostatní neměli dost hlasů a Korytáře a jeho Změnu k návratu hazardu potřebovali a museli některý z jeho zájmových bodů podpořit.

Kdo je tedy horší – ten, kdo od počátku říká ano regulaci hazardu, ale v rozumné míře a s jasnými pravidly. A kontinuálně pro to hlasuje. Nebo ten, kdo veřejně vede křižácké bitvy za zákaz hazardu, aby nakonec své hlasy handloval za podporu svých privátních zájmů?

Jak jsem již uvedl – do politiky prostě politické obchodování, rozuměno vyjednávání, patří. Je ale otázkou hodnot, priorit a ceny. Jan Korytář svým nedávným počínáním prodal duši ďáblu – prodal své hodnoty, snížil svou cenu a zahodil své priroty.


Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
13. 7. 2017 14:35
LOL
To jsou kocouři!
13. 7. 2017 17:07
Pozorovatel
Pánové se vidí jako spasitelé nejenom Liberce, ale snad celého lidstva, bóže. Hnus.

A zapomněli na jednu základní podmínku, nemehla. K tomu, aby kapitán a taky maják plnili svou úlohu, musí loď nejdřív vyplout.

Ta jejich sedí v bahně mělčiny. Jenom se nebezpečně naklání, ale nepohla se kupředu ani o píď. Maják i kapitán jí jsou momentálně (a ještě rok a čtvrt) k ničemu.
13. 7. 2017 14:38
jhm
Langr a písmák? Snad grafoman. To si pan učitel a redaktor z Rudého práva popletl. Je to zmatkář!
13. 7. 2017 14:41
LOL
Ne, nepopletl. On se cítí být součástí libereckého národního obrození. Přitom to je sebestředný lachtan.
13. 7. 2017 15:34
Igor
No jo, typická Změna a její pomílené vnímaní kooperace jako kolaborace ...
13. 7. 2017 16:26
Romana
Umelci. Pokazili co slo a ted se dali na umeni. Ceho se jeste dozijeme v teto vlade kasparu a neschopnych klaunu?
13. 7. 2017 16:36
Jachtař
Vzkaz pro oba pány a také v metafoře: Pokud máte dobře nastavený kurs a toho se držíte, nepotřebujete ani občasné bliknutí majáku , ani hrdinného upachtěného kapitána. A dojedete kam potřebujete.
Pokud si stanovíte nesmyslný kurs, který možná hezky vypadá na mapě, ale nikam nevede (volební sliby) nebo pokud furt jen pozérsky točíte kormidlem podle toho odkud zafouká nebo někdo (volič) zahouká tak to nedopadne dobře. A na útesu je úplně jedno, že je z něj hezký výhled na maják.
K dosažení cíle dokonce nestačí ani plivání hlásnou troubou na všechno a všechny kolem sebe, kteří nevidí nebo nechtějí vidět majáky či na ty , kteří nelítají po palubě , jak si kapitán zamane.
A největší pitomost je plivat troubou do strojovny na občana/topiče, pokud ze zezdola dost hlasitě nelinou oslavné ódy na kapitána a strážce majáku.
13. 7. 2017 16:50
hmmmm
Tak za toto klobouk dolu, myslim, ze jste to napsal za mnohoz mlcici vetsiny
13. 7. 2017 16:59
Jachtař válí!
Díky, Jachtaři, trefně jste jim ty jejich metafory vysvětlil.

Za mne, pánové Koryto a Langře, neeee, maják ani kapitána Vašeho střihu nechci. To radši zůstanu na pevnině a budu pozorovat, jak se ta Vaše chatrná bárka místo ke světlým zítřkům potácí do pekel.
A bude zajímavé sledovat, které krysy začnou jako první tu Vaši potápějící se loď opouštět.
13. 7. 2017 16:52
Idealista možná, ale s rukama od hnoje ...
Narcis a důsledný vychovatel v jedné osobě Ivan Langr se sám považuje za idealistu. To je k smíchu.

Když nařkl rodiče prvňáků, že jsou devianty a korupčníky, když nutil ředitele základek bonzovat prvňáčky, kteří mají jiné bydliště než rodičové, a když chtěl na ně poslat sociálku a snad děti odebrat a umístit v dětském domově, když se snažil za použití dosti nechutných metod zlikvidovat ředitele botanické, kterému nesahá ani po kotníky, když počítání Romů přirovnává k selektivním metodám nacistů - to se, věru, jako idealista nechová.
To se chová jako spratek utržený ze řetězu, neuznávající jinou než jenom tu svou pravdu.
To není idealista, ale prase.
Prostě Změnař!!!!
13. 7. 2017 17:16
Jan
Krasne se nam vybarvili. Zas jenom kecy, plky a slinty. Hrobari Liberce.
13. 7. 2017 17:48
tomas
Když jsme u těch metafor...

Tak hle, jak se perou, jen pohleďte na ně,
jak -Dotace- berou a svrbí je dlaně,
jen pohleďte na ně, jak zatančí tance,
když namísto daně jim dají kus žvance.

Když v -Azylu- pijí, tak pozor dej na ně
jak na klubko zmijí, jež zabíjí laně,
tak pozor dej na ně v té podivné době,
vždyť při této hraně jde o krk i tobě!
14. 7. 2017 07:48
aha
Metafory uvedly do pohybu i basnicka streva
13. 7. 2017 21:35
frigo
Pan Soudný si zase skutečnosti ohýbá tak jak se mu to zrovna hodí. ZPL, tedy ani Korytář, neměli zrušení hazardu ve svém programovém prohlášení a nic takového neprosazovali (to je snadno ověřitelná skutečnost, redaktor by takové základní informace měl znát). Společně se svým koaličním partnerem vytvářeli vyhlášku, která měla omezit herny na jednotky, nikoliv úplný zákaz. Údajně se pak nepohodli s Batthyánym, který stále kladl nové a nové požadavky, až pan Šedlbauer (nevím jestli z frustrace či naschvál primátorovi) navrhl nulovou variantu, která k údivu mnohých prošla. To vyvolalo horečnou aktivitu Šolce a Batthyányho tento zákaz zvrátit, což se nakonec (po domluvě primátora paní Karhanové Horynové) o jeden hlas povedlo. Zastupitelé ale bohužel hlasovali pro tu nejhorší variantu z dílny primátora, která byla udělána tak, aby majitelům heren nevytvořila moc vrásek na čele (což primátor samozřejmě udělal zadarmo z čisté lásky k hraní).
14. 7. 2017 07:38
Hans
frigo, zase kecáš!
14. 7. 2017 13:28
jen počkej
Koukám,tady to je samej námořník,ale vypadá to,že žádnej z nich ani loď neviděl,natož řídil.Pořád stejné zhovadilosti a urážky od stejných "firem".Ono totiž napsat odborný článek,nebo úvahu stojí trochu úsilí a nemůže ho napsat "prázdná palice",jako některé příspěvky zde.Nebudu jmenovat,ti potrefení určitě vědí,že jde právě o ně.
14. 7. 2017 13:45
jen počkej
Koukám,že je to zde samej námořník,ale pořádnou loď viděl asi z těchto přispívatelů asi málokdo.Ono není jednoduhé napsat odborný příspěvek nebo článek na úrovni a nebo zdejší urážky a výkřiky,které nemaj vůbec žádnou hodnotu a sloužej jen k jakési ventilaci ušlápnutejch a ubohejch indivídují,kteří se takto snaží inkognito zviditelnit.Nebudu jmenovat,každý ví,o koho jde.
27. 7. 2017 20:11
Olda
Je pravda, že celý Balon se promění v doupě hazardu ?
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).