reklama

Bude-li "honorované" vedení Liberce někdy šestičlenné, rozhodnou až koaliční jednání

21. 3. 2019
KOMENTÁŘ: Radniční tisková konference přenášená na facebookový profil města má k dnešnímu dopoledni kolem 600 shlédnutí. Kdo tiskovku vydržel sledovat až do konce, dozvěděl se, že se Libercem šíří zaručená zpráva o rozšíření počtu uvolněných radních o jednoho, čímž by bylo na plný úvazek placených už šest koaličních zastupitelů. K primátorovi (SLK) a nynějším čtyřem náměstkům (2x SLK, 2x ANO) by mohl přibýt jeden uvolněný radní z ODS. Důraz kladu na kondicionál.
Bude-li "honorované" vedení Liberce někdy šestičlenné, rozhodnou až koaliční jednání
archivní foto po podpisu koaliční smlouvy

Libereckou trojkoalici tvoří SLK, ANO a ODS. Po sto+ dnech vlády, kdy byl v hrubých obrysech zmapován aktuální stav města, se zřejmě potvrzuje, že agenda, kterou nynější vedení radnice zdědilo po svých předchůdcích, je natolik zanedbaná, že by klidně snesla dalšího člověka s politickou odpovědností na plný úvazek. „Celého“ člověka například potřebuje územní plán, který uvízl na mrtvém bodě a je na něm „práce jak na kostele“. Další nezvládnuté agendy by se jistě nemusely dlouho hledat…

Nabízí se logické řešení, že svého uvolněného radního by mohla mít i nejmenší koaliční strana – ODS, které prozatím patří dvě místa neuvolněných radních. Petr Židek, jehož jméno nyní létá mediálním prostorem, by se tudíž mohl nově stát uvolněným radním, nikoliv náměstkem, jak chybně uvedla opoziční propaganda.

Trojkoaliční projekt funguje jinak než dvoukoaliční, o tom žádná. Známe to z Kraje, kde je rovněž trojkoalice a uvolněných funkcionářů (radních, náměstků + hejtman) je tam celkem devět. Ono to totiž ve finále není o počtu uvolněných (když odmyslíme fešácký plat, ovšem za hodně práce), ale o tom, co po nich zůstane.

Na zmíněné radniční tiskovce se nikdo z přítomných libereckých politiků k možnému nárůstu uvolněných radních nijak zásadně nevyjádřil, spíše neskrývali údiv, že dosud nikým neprojednaný návrh koluje městem jako fakt. Námi dnes oslovení lídři jednotlivých koaličních stran se shodli na jediném: Návrh se bude projednávat, spolu s dalšími agendami, na koaličním jednání, jež se má uskutečnit až zítra. „Vyslechneme si návrh, musíme to projednat v našich orgánech. Moc šancí tomu nedávám, protože by se otevřela tématika kompenzace pro ostatní dva partnery,“ uvedl mj. pro náš portál Jiří Němeček, náměstek primátora za ANO. Primátor Jaroslav Zámečník na dotazy z časových důvodů zatím nereagoval, jen prostřednictvím sms vzkázal, že má jednání.

Petr Židek konstatoval, že se sluší nejprve se všemi návrhy přijít za koaličními partnery, teprve pak sdělovat cokoli do médií. „Víc ze mě nedostanete, nicméně je pravda, že po našich předchůdcích zbylo tolik restů, že by se další uvolněný radní určitě nenudil,“ podotkl.  

Než se koalice nějak oficiálně vyjádří, můžeme spekulovat ze všech sil a nahlížet na věc z různých úhlů pohledu. Opozice a její organizovaná klaka už samozřejmě křičí, jak se vedení města opět prodraží o plat jednoho uvolněného radního. Přesně taková témata jsou vděčným i účinným opozičním střelivem, a předvídatelná kanonáda začala...

Věc se ale začne na patřičných místech řešit až zítra, kdy se na koaličním jednání zhodnotí dosavadní spolupráce a nejsou vyloučeny ani jisté korektury koaliční smlouvy. Ale protože se veřejná diskuse už rozvinula naplno, jako nad hotovou věcí, zůstává otázkou, zda šest výkonných lidí udělá víc práce než pět totálně agendami zahlcených. Je na koaličních politicích, aby to vyhodnotili. A příliš nedbali na předčasně zmasírované veřejné mínění.

Alena Roubalová
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).