reklama

Advent znamená zklidnění. 1. zastupitelstvo naznačilo, že v Liberci nejspíš hůř už bylo

1. 12. 2018
INVENTURA: Zásadní změna stylu při řízení zastupitelstva, to bylo patrné hned z prvního řádného jednání nově zvoleného libereckého zastupitelského sboru. Trochu suché, bez emocí, místy hraničící s metodou „uspávání hadů“, ale odpovídající situaci. Nová liberecká vláda má převahu 31 hlasů, snaží se body předjednávat a předejít tím bezbřehým výměnám názorů až na jednání zastupitelů.
Advent znamená zklidnění. 1. zastupitelstvo naznačilo, že v Liberci nejspíš hůř už bylo
Ilustrační foto

Uvidíme, jak dlouho to vydrží. Opozice se totiž stala jen loutkovou záležitostí, protože při kázni koaličních partnerů nemá šanci cokoliv prosadit.

Osmimandátová opozice (LOL! ZPL), která své „roky slávy“ trestuhodně propásla v letech 2014 – 2018, tak má šanci buď si svoje prosadit ve výborech, nebo zkušeně, leč neúčinně exhibovat až na jednání zastupitelstva, kdy je přesvědčena, že jej sleduje nesmírné množství lidí. Mýlí se. V první řadě musí opustit bublinu vlastní důležitosti. Může pohovořit, ale to je asi tak všechno. Nebude-li její stanovisko akceptovatelné pro koalici, bude zpravidla přehlasována. Rozhodly tak volby a následná vyjednávání, na jejichž konci je silná trojkoalice s pohodlnou většinou.

Koalice chce část debat přenést na jednání čerstvě zvolených výborů zastupitelstva. Nově jich je osm, na rozdíl od minulosti, kdy byly pouze čtyři, zato ale existovaly komise, které ale byly jen partery rady města, tudíž "vlády". Komise se staly minulostí. Nyní z práce výborů mohou těžit všichni zastupitelé a novinka by měla mj. přispět ke zkrácení jednání zastupitelstva, protože vše diskutabilní už bude vyřešeno ve výboru. Jeho stanovisko pak může být vodítkem pro konečné rozhodnutí. Mohla by se vrátit praxe, že se finální  názor vyjadřuje tlačítky ANO, NE, ZDRŽEL SE, NEHLASOVAL. Ne mlácením prázdné slámy.

Přesně tak to funguje v krajském zastupitelstvu a víme, k čemu to vede. Krajští politici zvládnou své jednání za pár hodin, nemusí tábořit v zasedačce a neutápějí se v nikam nevedoucích diskusích. Kraj vcelku šlape, investuje. Při jednáních zastupitelstva je striktně dodržován jednací řád, který omezuje počet i délku diskusních příspěvků. Což pochopitelně opozici nevyhovuje, ale hraje se o výsledek. Až se mocenská situace otočí, bude to ona, kdo si tohoto modelu užije dosyta.

Že si ho v minulém volebním období Změna v Liberci patřičně neužila, je výhradně její problém. Koalice, v níž měla převahu, se stihla rozhádat mezi sebou a k prosazení čehokoliv potřebovala hlasy tehdejší opozice. Změna se navíc stihla i rozpadnout. Všechny těžkosti si tudíž způsobila sama. Proto jí tolik sluší opoziční lavice, v níž se sešla s nynějšími exponenty z LOL, kteří byli se ZPL původně jedna parta. To jsou paradoxy!

Slabinou nynější liberecké opozice zůstává nešvar, že je zvyklá podle sebe soudit všechny a všechno ostatní. Asi nejvýrazněji se to projevilo, když se řešilo, kdo má město jako menšinového akcionáře zastupovat v dozorčí radě teplárny. SLK opakovaně přišlo se jménem jednoho z největších místních „machrů“ na energetiku, který má samozřejmě i vlastní firmu. Jmenovat ho nebudu, koho to zajímá, ví. Každému je jasné, že zasedne-li za město v DR Teplárny Liberec a.s., dostane se do střetu zájmů, ale těm informovanějším a bystřejším je známo, že i taková situace je ošetřena už v zákoně.

Zkrátka, buď bude město v Teplárně zastupovat odborník s jasným profilem a mantinely, nebo zase nějaký dobrovolník, který nebude skoro ničemu rozumět a bude tam jen do počtu. Však se také exponent Změny Petrovský, jenž na „chlebíček“ k místnímu producentovi tepla chodil léta, snažil rozhodnutí nahradit jej někým věci znalejším vehementně zvrátit. Přitom musel moc dobře vědět, jak je jeho angažmá nadále neudržitelné. A ne proto, že je ze Změny, ale proto, že je souběžně i ředitelem ekologické nadace. Ano, i takovými absurditami si město prošlo v uplynulých čtyřech letech. Trafikantství, do té doby mocně ZPL kritizované, stihlo v éře její vlády povýšit na standard.

Bezpochyby dobrou zprávou je, že se vztahy mezi městem a teplárnou stabilizují, a tak například zastupitelstvem prošla dohoda, že producent tepla část horkovodů realizovaných v rámci projektu GreenNet v centru města zakope pod zem, aby trubky nebránily vybudování cyklostezky v lokalitě Košická. Nově vedení města se ostatně chce rozvoji cyklodopravy věnovat naplno, dokonce zřídí funkci koordinátora, který ale bude dohlížet na symbiózu všech doprav ve městě.

Snad skončí stav, kdy město, například, platí za sdílení kol, a přitom jediný bezpečný úsek pro cyklistiku, vedoucí z Pavlovic do Barvířské, má něco málo přes kilometr. Ten druhý, vedoucí od pavlovické jízdárny do Stráže, se dokončit nestihl. Nebo když cyklista, ve snaze dostat se k přehradě, musí překonávat terminál MHD, kde jezdí tramvaje a autobusy ze všech stran. Anebo když se přehrada vlastně nedá na kole objet, aniž by cyklista neporušil dopravní předpisy. Vlastně se jedná o sérii drobností, s nimiž si ale minulé vedení radnice nedokázalo poradit, byť na ně bylo soustavně upozorňováno.

Krajské zastupitelstvo už schválilo rozpočet na příští rok a vypustilo do světa hodně vysokých čísel. V případě kraje to ale není žádné pusté plánování. Liberecký kraj počítá pro příští rok s příjmy přes 3,384 miliardy korun, výdaje budou o 97 milionů korun nižší. Peníze navíc kraj použije především na splácení úvěrů, které si v minulosti vzal na rekonstrukce svých silnic a mostů. Splátky jistin a úroků přijdou kraj na bezmála 111 milionů korun, s dalším zadlužováním se nepočítá. Do investic půjde 611 milionů korun, z toho bezmála 301 milionů představují akce spolufinancované z evropských fondů.

A když jsme u těch velkých peněz, pak je třeba připomenout, že Liberecký kraj a obce z tohoto regionu poslaly do Národního investičního plánu 1475 projektů dohromady za 87 miliard korun. Největší objem peněz by měl z pohledu kraje jít do modernizace zastaralých železničních tratí, ale také třeba do modernizace krajské nemocnice. Sám Liberecký kraj navrhl 64 projektů za 49 miliard korun, další projekty přidaly města a obce. Co všechno se nakonec do Národního investičního plánu dostalo, se ale neví. Známé je pouze to, že Národní investiční plán vlády zahrnuje na léta 2019 až 2030 přes 17 tisíc položek za 3,45 bilionu korun.

Liberec si na svůj rozpočet počká až po novém roce, ale trend je jasný. Je potřeba znovunastartovat investice, zbavit se projektů, jež prospívají jenom jejich autorům a mít řízení města pevně v rukou. Překážkou nemůže být ani mediální povyk spuštěný z jednoho zdroje – z hnízda neúspěšných, kteří dostatečně dlouho předváděli, kudy cesta nevede. Ten povyk ale bude jen přitroublým folklorem s tradičním, léty provařeným obsahem.

Dobrá zpráva je, že cesta už vede skrz Jablonné v Podještědí. Tamní uzavírky, které kompletně ochromily průjezd, jsou k prvnímu prosinci minulostí a městečko se dá překonat na první pokus. Bez bloudění a vracení se. Bylo to opravdové dopravní peklo. Stejně jako na kruhovém objezdu u Stráže pod Ralskem, který už slouží svému účelu. Snad se svět dobrých zpráv brzy vrátí i do Liberce.

Začíná advent, prý čas zklidnění. Proč ne…

Hezkou první adventní neděli.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 12. 2018 09:20
LOL
Uspavac hadu. To sedi.
1. 12. 2018 10:19
Jiří
Raději pracujícího uspávače hadů, než křiklouna nemakačenka.
1. 12. 2018 11:22
Tom
Presne tak. Kazdy nemuze byt soumen. Ale ani klaun.
1. 12. 2018 14:35
Gogo
Resil bych co dela, ne jak u toho vypada. Saskaren uz bylo dost.
2. 12. 2018 10:08
Evžen
Když není co kritizovat, hodí se i to, že pan Zámečník není žádný manekýn.
2. 12. 2018 04:37
au
S papirama na hlavu
1. 12. 2018 15:53
Fakt
Lepsi nez klaun zastupovany legalnim magorem s depresi.
1. 12. 2018 09:21
Dotaz
Kolik z tech bilionu pujde do liberce doopravdy, ne na papire?
1. 12. 2018 10:18
Jiří
To nikdo neví. Obce posílaly projekty samostatně. Takže tento dotaz vzneste na město Liberec, konkrétně na bývalého ekonomického náměstka. Osobně si myslím, že se na to vykašlal a žádný projekt nevypracoval a ani tudíž neposlal.
1. 12. 2018 11:23
RH
Tupuju 0, nic bokem z toho nekoukalo
1. 12. 2018 14:36
#
Ono se taky za 0 bude realizovat. Jen dalsi marmelada pro koblihare.
1. 12. 2018 15:09
LOL
Biliony se utrati snadno. Otazka je za co. Doprava zdarma pro vsechny?
2. 12. 2018 16:32
Petr
To je napad, proc ne. At se maj penzisti a deti s kym tlacit.
1. 12. 2018 15:52
Na toxickem korytowebu je poradna porce lzi. K zbl.ti.
1. 12. 2018 18:05
Jiří
Jen je nechte. Nic jiného jim nezbývá. Už i nad Tauchmanem se stahují mračna. Co když už dotace nebudou? Že by ho zaměstnal Korytář?
1. 12. 2018 18:17
On ho zamestnava porad, z dotace se plati provoz korytowebu, coz je plat toho pisalka
1. 12. 2018 18:47
Jiří
To je naprostá pravda. "One man show." Za půl milionů ročně. Hezký plat pro jednoho nemakacenka.
1. 12. 2018 20:45
Standa
Vždyť má ve všem pravdu.
2. 12. 2018 04:37
au
Jeho pravda=lež
2. 12. 2018 07:41
Standa
A v čem lže? Zkuste k jeho článku argumentaci. Nemyslím to špatně, fakt by mě to zajímalo.
2. 12. 2018 09:26
Jiří
Lze třeba tim, že si vymyslel nezávislého politologa Matěje Medka. Který neexistuje.
2. 12. 2018 10:25
Jiří
A taky lže v tom, že nemaže přízpěvky a neblokuje IP adresy.
2. 12. 2018 10:28
Pavel
Já bych žádného nýmanda neřešil, škoda neděle
2. 12. 2018 10:39
LOL
Jarda Blabolil.
2. 12. 2018 10:42
Standa
No jo, ale tohle není nic konkrétního - např k poslednímu článku o lidech ve výborech. Já se ho nezastávám, ale podle mě má v mnohém pravdu a říká to, co všichni vědí, jen se to někteří bojí říct nebo se tomu brání. Já nejsem nekritický. Vůbec. Je mi jasné, komu NL straní. Ale tím, že na NL a JT budete nadávat a ne argumentovat, tím se nic nevyřeší. Diskuse a argumenty, ne nadávky.
2. 12. 2018 16:31
Petr
Kdyby se bali, vypadaly by nominace do vyboru jinak. Maji ho a s nim vsechny zbyly koryta na haku. Par hloupych kecu se vydrzet da.
2. 12. 2018 18:05
Jiří
Tak tedy dam konkrétní příklad. Dnes mi Tauchman zablokoval další IP adresu. Jen proto, že píšu vlastní názor? Píšu tam pod vlastním křestním jménem. Nick je "Jiří". Sami se přesvědčte, jestli jsem napsal něco zavadneho. Přesto jsem si vysloužil blokaci. Na webu, který je placený z mých daní.
2. 12. 2018 19:48
LOL
Nejak si musi dokazat, ze je dulezity. Blokuje se ale vsude, protoze za obsah diskuse odpovida provozovatel. Vezmete si jaky problemy maji google a ksichtbuk. Samozrejme nesrovnavam ani neomlouvam, jen konstatuju.
2. 12. 2018 20:02
Jiří
Jenže ksichtokniha a ani Google nejsou placení z dotací, tudíž z peněz nás všech. V podstatě je Tauchman můj zaměstnanec. Já a i Vy všichni ho platíme.
2. 12. 2018 10:06
ale, ale
Ve všem má v lepším případě polopravdu nebo účelově ohnutou polopravdu.
2. 12. 2018 19:52
:-)
Dekuji, ze se venujete co kdo dela, ne co se o nem rika. Kdo neco dokazal, ma nejakou minulost i par znamych. Kdyz se to pospojuje do negativnich souvislosti, vypads to dramaticky. Jenom ale na jejich liberci.
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).