reklama

Výstava v českolipském muzeu připomene sovětskou okupaci

10. 8. 2018
Sovětskou okupaci od roku 1968 do počátku 90. let minulého století připomene projekt ve Vlastivědném muzeu a galerii Česká Lípa a také v Muzeu Eduarda Helda v nedalekých Zákupech. Projekt "Sovětská okupace, od počátku do konce" zpracovává téma prostřednictvím fotografií, audio a video záznamů a vystavených objektů. Nejde o klasickou muzejní výstavu, jejími iniciátory a tvůrci jsou umělci, kteří se věnují tématu okupace v různých podobách a významech.
Výstava v českolipském muzeu připomene sovětskou okupaci
Ilustrační foto

"Invazi vojsk Varšavské smlouvy, dlouhodobou přítomnost sovětských vojsk na našem území a devastující vliv sovětské politické scény na život naší země i důsledky, které vidíme dodnes, je třeba připomínat v nejrůznějších formách tak, aby si zejména generace, které tu dobu nezažily, uměly představit, jaký marasmus to byl. Aby se dnešní mladí alespoň z malé části dokázali vžít do situace, ve které například má generace žila po celé mládí a ovlivnilo ji to na celý život," řekla ČTK k výstavě krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Výstava například poprvé představuje dokumentární fotografie Michala Němce, který zachytil 21. srpen 1968 v Praze na svůj tehdy nový fotoaparát Praktica. Unikátní snímky z onoho dne dlouho schovával za trámem na své chalupě na Českolipsku a ukazoval je jen důvěryhodným lidem při zvláštních příležitostech. Někteří z nich, kteří srpnové události zblízka nezažili, nechtěli svědectví fotografického materiálu věřit.

Další část výstavy odkrývá dosud zaznamenatelné stopy po Sovětech v krajině bývalého vojenského prostoru Ralsko i ve vzpomínkách místních obyvatel. Součástí projektu jsou i performance. "Inspirujeme se v performancích 70. a 80. let 20. století, tedy dobovém fenoménu, který se na našem území živě rozvíjel právě za tuhých normalizačních let a stal se důležitou součástí neoficiální kultury," uvedl spoluautor výstavy Richard Němec. Třetí část výstavy je věnována pobytu sovětských vojsk a zájemci ji najdou v Muzeu Eduarda Helda v Zákupech.

Projekt je určen pro širokou veřejnost, formou performativní výstavy chce zprostředkovat a nabídnout k diskusi významnou a dosud nepříliš probádanou část naší nedávné historie a každodenního života.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).